HOME / ANGIELSKI PO GODZINACH / Co to jest IELTS i po co mi to?

Co to jest IELTS i po co mi to?

Co to jest IELTS


Co to jest IELTS i po co mi to?

 

IELTS (International English Language Testing System), to uznawany na całym świecie test z języka angielskiego, który oferowany jest już od ponad 25 lat. 

Wśród organizacji i instytucji tworzących IELTS są:

  • British Council – organizacja zajmująca się edukacją w ponad 100 krajach na świecie.
  • Cambridge English Language Assessment – jedna z komisji egzaminacyjnych Uniwersytetu w Cambridge, który ma ponad 100-letnie doświadczenie w uczeniu języka angielskiego na całym świecie.

Tak więc nie powinno dziwić, że IELTS stał się pewnego rodzaju światowym standardem w zakresie testowania znajomości języka angielskiego.

Do testu może przystąpić każdy. Nie jest wymagane ukończenie żadnego kursu. Dzięki temu ci, którzy świetnie znają język, mogą od razu zapisać się na IELTS, a ci, którzy chcą się do niego przygotować, mogą wybrać taki kurs, jaki im pasuje lub też uczyć się prywatnie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją 3 rodzaje IELTS i każdy skierowany jest do innego typu odbiorców.

1. IELTS General Training

Ten rodzaj testu sprawdzi Twój angielski w kontekście pracy i codziennego, praktycznego użytku. Składa się z czterech komponentów: Speaking (mówienie),Listening (słuchanie), General Training Reading (czytanie ogólne), General Training Writing (pisanie ogólne).

Tego rodzaju testu mogą w UK wymagać od Ciebie niektórzy pracodawcy, lub organizacje regulujące zawody. Jest też wymagany przy aplikacjach o wizy do niektórych krajów anglojęzycznych (na przykład Australii lub Nowa Zelandii).

2. IELTS Academic

Ten rodzaj testu sprawdzi Twój angielski akademicki, czyli umiejętności językowe niezbędne do studiowania na uniwersytecie lub w innej szkole wyższej. IELTS Academic składa się z komponentów Speaking oraz Listening (oba takie same, jak przypadku IELTS General Training), a także z Academic Reading (czytanie akademickie) i Academic Writing (pisanie akademickie). W ramach modułów akademickich, musisz się wykazać między innymi specjalistycznym słownictwem z różnych dziedzin, argumentowaniem, czytaniem tekstów o charakterze naukowym oraz opisywaniem wykresów lub grafów. Tak więc znacząco różni się to od codziennego angielskiego i właśnie dlatego polecam Ci się dobrze przygotować.

IELTS General Training oraz Academic sprawdzają wszystkie cztery umiejętności językowe niezależnie, czyli dostaniesz osobne oceny za mówienie, słuchanie, czytanie oraz pisanie. Skala ocen jest od 0 do 9, co pół stopnia (czyli możesz dostać na przykład 5.5). Oprócz tego, przyznawana jest dodatkowa ocena ogólna, według tej samej skali i bazowana na średniej tych czterech ocen. Nazywa się ona „Overall Band Score”. Warto też wiedzieć, że słuchanie, czytanie oraz pisanie muszą się odbyć tego samego dnia i bez przerw. Trwa to w sumie kilka godzin. Za to część mówiona może być zaliczona na 7 dni przed lub po pozostałych.

Każda firma, organizacja lub instytucja wymagająca IELTS, sama określa, jakie oceny są dla nich satysfakcjonujące. Choć na przykład w przypadku uniwersytetów przyjęło się, że na studia pierwszego stopnia minimum to 5.5 – 6.5 Overall Band Score, przy czym żadna z czterech umiejętności językowych zwykle nie może być oceniona niżej niż 5.0.

3. IELTS Life Skills

Ten rodzaj testu powstał specjalnie na potrzeby brytyjskiej instytucji rządowej zajmującej się wizami oraz imigracją, United Kingdom Visas and Immigration (UKVI), przez co często nazywa się go „IELTS for UKVI”. Wymagany jest przy aplikacjach o wizy, o prawo stałego pobytu w UK, a także o obywatelstwo brytyjskie.Ten rodzaj testu nie sprawdza czytania i pisania. Składa się tylko z jednego komponentu, Speaking and Listening (czyli mówienie i słuchanie) i trwa do 22 minut.

Można go zdawać na dwóch poziomach (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego):

A1 – wymagany na wizy dla rodzin osób mieszkających w Zjednoczonym Królestwie,

B1 – wymagany na prawo stałego pobytu oraz na obywatelstwo.

Co to jest IELTS?

Rejestracja na wszystkie trzy rodzaje IELTS odbywa się przez stronęhttp://ielts.org. Znajdziesz tam listę akredytowanych centrów w Twojej okolicy oraz daty testów, na co najmniej kilka miesięcy do przodu. Pamiętaj jednak, że procedura rejestracji może zająć kilka dni, więc potrzebujesz testu niebawem, to nie zabieraj się za to w ostatniej chwili. Pamiętaj też, że w przypadku IELTS General Training oraz Academic, wyniki dostaniesz dopiero w 13 dni po teście, a w przypadku IELTS Life Skills – po siedmiu.

Warto też wiedzieć, że na certyfikatach IELTS jest napisane, że rekomenduje się sprawdzanie poziomu języka angielskiego co dwa lata, przez co wiele instytucji oraz szkół interpretuje to jako datę ważności testu. Dlatego polecam robić IELTS na krótko przed tym, gdy będzie potrzebny.

 

Mariusz Milka

Jestem specjalistą z zakresu edukacji dorosłych, pedagogiem doradcą zawodowym oraz nauczycielem angielskiego. Doradzam dorosłym oraz młodzieży w zakresie edukacji i kariery, zarówno osobiście, jak i przez Internet. Jeżeli chcesz skorzystać z mojej oferty, po prostu napisz do mnie wiadomość lub skontaktuj się ze mną na facebooku.

Co to jest IELTS?

Agene pracy
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifteen − 6 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.