HOME / PORADNIKI / INNE PORADY / Credit score i credit report

Credit score i credit report

Excellent Credit Score


Credit score i credit report.

Credit Report to nic innego jak nasza historia kredytowa czyli to jak zarządzamy finansami. Trzy agencje informacji kredytowej Experian, Equifax i Callcredit zbierają dane do historii kredytowej klientów indywidualnych w Wielkiej Brytanii.

Aby zaistnieć w systemie finansowym można zacząć od otworzenia konta bankowego. Czasami bank oferuje tylko konto podstawowe z kartą do bankomatu, bo nie ufa nam i nie ma żadnych informacji o nas w systemie. Takie konto można zwykle zmienić na konto standardowe po ok. 6 miesiącach od otwarcia.

Dane o naszym koncie bankowym prędzej czy później zostaną przesłane do agencji kredytowych. Banki nie współpracują ze wszystkimi trzema agencjami, ale z wybranymi.

Drugą niezależną drogą jest rejestracja do wyborów czyli na Electoral Roll. We wrześniu każdego roku urząd miasta/gminy rozsyła do wszystkich formularze aktualizacyjne. Jeśli wprowadziliśmy się do nowego lokum w innym terminie wystarczy wejść na stronę internetową swojego urzędu i pobrać stamtąd odpowiedni formularz i wysłać do gminy. Rejestracja do wyborów jest bardzo ważna, gdyż agencje kredytowe potwierdzają w ten sposób zgodność adresu z podanym przez nas i wiążą historię kredytową z właściwą osobą.

Po otworzeniu konta lub rejestracji do wyborów agencja będzie miała następujące dane: nasze imię i nazwisko, adres, informacje w jakim banku mamy konto i kiedy zostało otwarte, czy nie zadłużyliśmy się na tym koncie, od kiedy jesteśmy zarejestrowani do wyborów.

Gdy zmienimy adres zamieszkania i poinformujemy o tym bank, zaktualizuje on nasze dane w agencji i w ten sposób będzie już dostępny nasz obecny i poprzedni adres.

Credit score i credit report w Anglii

Budowa historii kredytowej to czasochłonny proces. Po pierwsze należy pilnować spraw finansowych i nie przekraczać stanu konta lub dopuszczalnego debetu. Gdy jesteśmy już na liście wyborców i mieszkamy jakiś czas pod jednym adresem można zawnioskować do naszego banku o kartę kredytowa.

Nawet jeśli nie jest nam potrzebna karta kredytowa, warto płacić nią od czasu do czasu za zakupy i spłacać ją w całości co miesiąc. Na początku możemy otrzymać kartę z wysokim oprocentowaniem, ale w przypadku spłaty całkowitego zadłużenia nie ma to znaczenia. W ten sposób budujemy wizerunek klienta godnego zaufania, a z czasem zaczniemy otrzymywać lepsze niższe oprocentowanie. Jeśli spóźnimy się ze spłatą karty, to bank naliczy nam karę, a informacja o spóźnieniu zostanie przekazana do systemu informacji kredytowej.

Maksymalizowanie wydatków na karcie kredytowej i spłacanie kwoty minimalnej również nie jest mile widziane, bo może świadczyć o problemach finansowych. Stan zadłużenia karty będzie dostępny dla instytucji sprawdzających nasze dane.

Kolejną rzeczą, która może pomoc w tworzeniu wizerunku dobrego klienta to wystąpienie do banku o „overdraft” czyli dopuszczalny debet. Dzięki temu można uniknąć niespodziewanego przekroczenia stanu konta i kary za to.

Instytucje finansowe maja swój system punktowania klientów zwany „credit score”. Wbrew temu co reklamują agencje kredytowe i różne strony internetowe nie ma jednego słusznego „credit score”. Każda firma ma swoje kryteria: dla jednych może liczyć się jak długo mieszkamy pod jednym adresem, dla innych warunkiem koniecznym może być rejestracja na liście wyborców. Większość firm będzie żądać od nas podania poprzednich adresów zamieszkania z ostatnich 3 lat, ale nie jest to warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu. Dla każdej instytucji będzie liczyło się to czy spłacamy swoje zobowiązania na bieżąco i jakiekolwiek opóźnienia zaznaczone w historii kredytowej wpłyną negatywnie na naszą ocenę.

Wspomniane na początku trzy agencje informacji kredytowej Experian, Equifax i Callcredit są zobowiązane udostępnić nam dane jakie przechowują na nasz temat. Za 2 funty można uzyskać z każdej agencji Statutory Credit Report. Taki raport można zamówić przez internet, płacąc kartą płatniczą/kredytową lub czekiem. Raport powinniśmy otrzymać pocztą w ciągu 7 dni. Można tez uzyskać dostęp do naszych danych przez internet, ale wiąże się to z wyższą opłatą.

 

Razem z raportem otrzymamy ulotkę wyjaśniającą wszystkie punkty zawarte w dokumencie, symbole i oznaczenia. Jeśli coś nie zgadza się z rzeczywistością np: dopisane są adresy, z którymi nigdy nie mieliśmy powiązań, figurują pod naszym adresem nieznane nam osoby, należy wysłać pisemne wyjaśnienie do agencji. W zależności od powagi błędu w raporcie dane mogą zostać usunięte po naszym wyjaśnieniu lub otrzymamy wskazówki od agencji jakie powinniśmy przedsięwziąć kroki. Może się zdarzyć, ze padliśmy ofiarą „Identity Theft” – kradzieży tożsamości i ktoś na nasze dane zaciągnął kredyt lub dokonał zakupów. Wtedy będziemy musieli skontaktować się z policją i zgłosić fraud.

Przed rozpoczęciem procedury związanej z kredytem warto sprawdzić czy spełniliśmy wcześniej wspomniane kryteria: jesteśmy na liście wyborców, mamy konto z debetem lub kartę kredytową, spłacamy wszystko na czas. Warto też zamówić raport kredytowy by upewnić się, że agencje posiadają właściwe dane na nasz temat.

Za każdym razem gdy zawnioskujemy o kartę, pożyczkę, kredyt czy będziemy chcieli kupić telefon na abonament zostanie dokonany „credit check” czyli sprawdzenie nas przed kredytodawcę. Zbyt duża ilość wyszukiwań w krótkim okresie znacznie obniża nasz „credit score”, bo może to świadczyć o problemach finansowych i o tym, że wiele instytucji już nam odmówiło i desperacko szukamy dalej.

Użyteczne adresy:

Raport z Experian – www.experian.co.uk/consumer/statutory-report.html

Raport z Equifax – www.equifax.co.uk/Products/credit/statutory-report.html

Raport z Callcredit – www.callcredit.co.uk/stat-report-online/

Porady po angielsku na stronie Money Saving Experts – www.moneysavingexpert.com/banking/credit-rating-credit-score

Tabelka z informacją, które instytucje używają których agencji – www.moneysavingexpert.com/cards/credit-reference

 

 

Credit score i credit report
więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami!

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 7 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.