HOME / PORADNIKI / Jak wypełnić Self Assessment?

Jak wypełnić Self Assessment?

Jak wypełnić Self Assessment? Instrukcja krok po kroku o rozliczeniu self employed w UK. Praktyczne wskazówki.


Jak wypełnić Self Assessment?

Instrukcja krok po kroku o rozliczeniu self employed w UK. Praktyczne wskazówki.

 

Brytyjskie otwarte drzwi

Kilka lat temu drzwi dla wielu Polaków otworzyły się szeroko. Możliwości wyjazdu do Wielkiej Brytanii „za chlebem” i lepszą przyszłością wykorzystało wielu moich rodaków. Nie ukrywam, że byłem  jednym z tych kilku milionów – z marzeniami, ambicjami i chęcią zdobycia czegoś więcej. O ile kwestia zorganizowania sobie pracy na Wyspach w tamtym czasie nie była problemem, o tyle schody pojawiły się w momencie, kiedy musiałem rozliczyć się z brytyjskim urzędem skarbowym z uzyskanych przychodów. Nie znając do końca tamtejszych przepisów czułem się nieco zagubiony i tak naprawdę sama nie wiedziałam, od czego powinienem zacząć, do kogo się zgłosić, by dowiedzieć się, jak rozliczyć się w UK.

Możliwości i perspektywy

Wiele z tych osób, które, tak, jak ja kilka lat temu wyjechało do UK, zostało tam na stałe i prowadzą własną działalność lub wyrobione przez lata kontakty pozwoliły im na współpracę z tamtejszymi firmami, która zaowocowała dodatkową pracą, a co za tym idzie także dodatkowymi dochodami.

 

Self assessment – co to jest?

Wiedzę z zakresu rozliczania się z przychodów z dodatkowej pracy udało mi się zdobyć dzięki bezpłatnemu poradnikowi. Rozpisane tam zostały dokładnie zasady, jak wygląda  tak zwane rozliczenie self employed krok po kroku. Świetna sprawa dla laików. Ale zacznę może od początku, co to jest self assessment? Najprostsza definicja tego zagadnienia mówi o tym, że jest to obowiązkowe rozliczenie się z urzędem skarbowym. To system, który umożliwił mi wypełnienie deklaracji podatkowej. Jest dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Celem wypełnienia takiej deklaracji jest poinformowanie HM Revenue & Customs – HMRC – o uzyskanych w danym roku rozliczeniowym zyskach kapitałowych i przychodach. Kogo dotyczy obowiązek poinformowania HM Revenue & Customs o zarobkach? Mnie, Ciebie, Was wszystkich, którzy uzyskaliście dochód dodatkowy, który nie pochodzi od waszego stałego pracodawcy odprowadzającego podatki, osób, które były samozatrudnione, lub których przychody pochodziły z zagranicznego źródła.

 

Rozliczanie dodatkowych dochodów

Kwestia rozliczania podatków zawsze była dla mnie stresująca i wolałem powoływać się na wiedzę i doświadczenie osób, które zawodowo świadczą tego rodzaju profesjonalne usługi lub przygotowują poradniki, które w przystępny sposób wyjaśniają mi kwestie rozliczania podatków, także rozliczenie sellf employed krok po kroku. Dlaczego tak robiłem i robię do tej pory? Z obawy przed popełnieniem błędów, których słone konsekwencje będę zmuszony ponieść – nie z niechęci do wykonania jakiejś czynności, tylko z braku dostatecznej wiedzy z zakresu tematyki podatków.

Wykorzystanie bezpłatnego poradnika w kwestii rozliczenia dodatkowych dochodów, którą wykonywałem u brytyjskiego pracodawcy okazało się strzałem w dziesiątkę. Z początku podchodziłem do tego rozwiązania z rezerwą. Wolałem to zlecać specjalistom. Moje wątpliwości zostały jednak rozwiane już po przeczytaniu pierwszych stron poradnika.

 

Rozbudowane i precyzyjne opisy oprawione zdjęciami i zrzutami ekranów poszczególnych etapów wypełniania deklaracji przekonały mnie do podjęcia próby wypełnienia dokumentów do brytyjskiego rozliczenia na własną rękę. Byłem mile zaskoczony. Sam fakt, że w poradniku rozliczenie self employed krok po kroku opisane jest w języku polskim jest dużym ułatwieniem. Mimo, że mój angielski jest na bardzo dobrym poziomie, to nadal niektóre specjalistyczne zwroty przyprawiają mnie o zawroty głowy. Z pobranym z http://rozliczenie-self-employed.moneygrabbing.co.uk poradnikiem zupełnie zapomniałem o tej kwestii i mogłem po prostu skupić się na poprawnym wypełnianiu deklaracji.

 

Poradnik – darmowa pomoc na najwyższym poziomie

Niektórym osobom darmowe wersje, próbki czy nawet pełnowymiarowe wersje produktów zawsze wydają się wykonane z mniejszą starannością i dokładnością tylko dlatego, że są za darmo. Taka już niestety nasza mentalność. Warto jednak czasem pokusić się o przekonanie się na własnej skórze, że wiedza opisana w darmowym poradniku może być równie wartościowa, co ta uzyskana odpłatnie w siedzibie jakiejś firmy.

 




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × three =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.