Kalendarz Emigranta to historia trwająca już piąty rok. Czy Ty masz już swój?
6 Grudnia ukazała się się kolejna edycja pierwszego na rynku kalendarza stworzonego z myślą o Polakach mieszkających w Wielkiej Brytanii. Kalendarz Emigranta – bo o nim mowa – będzie można zakupić online na platformie eBay do końca stycznia. To idealny moment, aby zaopatrzyć siebie, swoją rodzinę i przyjaciół w kalendarz, który dostarczy nie tylko wielu istotnych informacji, ale również będzie bawił i prowadził czytelnika przez cały 2018 rok.
Kalendarz Emigranta to historia trwająca już czwarty rok. To autorski projekt stworzony na bazie doświadczeń Polki, która przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii nie wiedziała, że przekracza granicę magicznego wymiaru. Zachęcona jednak innością i różnorodnością miejsca, w którym się znalazła, postanowiła poznać ten świat i opisać go na swój własny sposób. Historia ta przybrała kształt kalendarza. Forma ta nie jest jednak przypadkowa.
Pierwszy kalendarz został zaprojektowany na rok 2015. Powstał z myślą o rodakach, którzy przebywali w tej samej przestrzeni, niejako w zawieszeniu między Polską, a Wielką Brytanią. Brakowało, czegoś, co połączyłoby oba ważne dla nich światy. Wspólnym mianownikiem stał się właśnie Kalendarz Emigranta. Tak podobny do zwykłego kalendarza, a jednak zupełnie inny. Pielęgnował łączność z ojczyzną, podtrzymywał to, co bliskie sercu Polaka, a jednocześnie nie był oderwany od brytyjskiej rzeczywistości i codzienności, w której na co dzień egzystowali jego odbiorcy.
Pierwsza limitowana seria Kalendarza Emigranta odniosła spory sukces i wzbudziła zainteresowanie wśród czytelników. Skłoniło to autorkę do rozpoczęcia prac nad kolejną edycją. Każde kolejne wydanie jest ukłonem w stronę nabywców, którzy zechcieli podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Co roku kalendarz zostaje wzbogacony o dodatkowe elementy, poszerza się również asortyment. Z każdą edycją zmienia się też tematyka kalendarza i jego myśl przewodnia, jakkolwiek niezmiennie dotyczy on życia Polaków w Wielkiej Brytanii.
Pierwsza edycja była humorystycznym odzwierciedleniem kultury szeroko pojętego „ponglish-u”. Druga, choć od niego nie stroniła, skupiała się na przeżywaniu polskości (świąt, tradycji) w brytyjskich warunkach. Trzecia edycja sięgnęła głębiej, do świata polskich wartości w kontekście pobytu za granicą. Dotknęła tematu stereotypowego wizerunku Polaka, jego wad i zalet.
Najnowsza edycja Kalendarza Emigranta obfituje w pewne elementy brytyjskiej rzeczywistości, które dla każdego myślącego „po polsku” zyskują miano absurdu. Pozornie powierzchowna i prześmiewcza treść kalendarza w rzeczywistości daje do myślenia. Radość przeplatana nostalgią i śmiech przechodzący w głębszą refleksję uwalniają pełne spektrum przeżywanych emocji.
Kalendarz Emigranta to również zbiór wielu przydatnych informacji, począwszy od zbioru najważniejszych polskich świąt (okolicznościowych, państwowych, religijnych), przez precyzyjną informację na temat brytyjskich bank holidays (z podziałem na Anglię, Walię, Szkocję i Irlandię Północną) oraz brytyjskich świąt okolicznościowych, imieniny na każdy dzień w roku, zmiany pór roku, aż po informację o zmianie czasu. Książkowa wersja kalendarza zawiera również tzw. Motywator Emigranta, gdzie prezentowane są organizacje, fundacje i inicjatywy polonijne, których działania wpisują się w charakter kampanii na rzecz promowania pozytywnego wizerunku Polaków w Wielkiej Brytanii.
Ich obecność urozmaica projekt. Potencjał Kalendarza Emigranta wzbogacają również polonijne media, obejmując nad nim patronat i pomagając dotrzeć do nowych czytelników. Na łamach kalendarza prezentowane są również reklamy polskich firm działających w Wielkiej Brytanii. Reklamy te często zawierają kupony zniżkowe na produkty lub usługi, którymi mogliby być zainteresowani nasi rodacy.
Kalendarze w najnowsze edycji dostępne są w następujących formatach: kalendarze ścienne (w rozmiarze A3 i A4), kalendarze książkowe (w rozmiarze A5) oraz planery ścienne (w rozmiarze A2). Wśród tak różnorodnego asortymentu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni produkt.
Więcej informacji o projekcie oraz wszelkie aktualności dotyczące tegorocznej edycji można znaleźć na fanpage’u: www.facebook.com/kalendarzemigranta