HOME / ABC SOUTHAMPTON / Landlord też musi – depozyt

Landlord też musi – depozyt

Landlord też musi - depozyt w Uk

Landlord też musi – depozyt.

Landlord zobowiązany jest wpłacić Twój depozyt do gwarantowanego przez Państwo tenancy deposit scheme (TDP), czyli z systemu ochrony depozytów najmu, jeśli wynająłeś nieruchomość po 6 kwietnia 2007 roku.

W Anglii i Walii depozyt może być zgłoszony w:

Twój Landlord może się zgodzić, żeby zabezpieczeniem były rzeczy wartościowe (np. samochód, biżuteria, zegarek), ale musisz pamiętac o tym, że przedmioty te nie są chronione przez TDP.

Twój Landlord musi depozyt wpłacić w terminie 30 dni od jego otrzymania i dostarczyć ci dowód, że tego dokonał. Jeśli podpisałeś umowę z Agencją, wtedy to ona jest zobowiązana do podjęcia działań, o których piszemy.

Jeżeli właściciel lokalu lub agent nie zdeponował kaucji w ramach zaaprobowanego konta, sprawę można skierować do  sądu. Sąd może nakazać zdeponowanie kaucji na zaaprobowanym koncie lub zwrócenie depozytu. Jeżeli nie nastąpi to w ciągu 14 dni, właściciel lub agencja mogą zostać zmuszeni do wypłacenia najemcy trzykrotnej równowartości kaucji.

Prawo to chroni Twoje pieniądze! Dzięki temu możesz być pewny, że jeśli nie wystąpią inne okoliczności, Twój depozyt wróci do Ciebie, kiedy będziesz opuszczał nieruchomość. Oczywiście nie zwalnia Cię to z wywiązywania się z warunków umowy najmu, troski o nieruchomość i płacenia czynszu i rachunków na czas.

Aby sprawdzić, czy Twój depozyt jest chroniony przez tenancy deposit scheme (TDP) skontaktuj się z:

Deposit Protection Service (Custodial and Insured)
Tel.: 0330 303 0030

MyDeposits
Tel.: 0844 980 0290

Tenancy Deposit Scheme
deposits@tds.gb.com
Tel.: 0845 226 7837

Przy opuszczaniu mieszkania należy upewnić się, że lokal pozostaje w stanie w jakim został wynajęty a czynsz i inne opłaty są uregulowane. Następnie należy uzgodnić, jaka część depozytu zostanie zwrócona. Ustalona część kaucji powinna zostać zwrócona najemcy w ciągu 10 dni od opuszczenia lokalu. Jeżeli nie ma porozumienia co do wysokości zwracanej kaucji, o bezpłatną pomoc można się zwrócić do systemu kont, w którym zdeponowana jest kaucja. Depozyt zostaje w takim przypadku zatrzymany przez system, aż do czasu rozwiązania sporu.

Zatrzymanie depozytu

Landlord ma prawo zatrzymać część lub cały depozyt tylko wtedy, gdy jest w stanie udowodnić, że ukradłeś coś z wyposażenia mieszkania lub domu, zniszczyłeś coś lub nie zapłaciłeś czynszu. Jeżeli zostaniesz poinformowany o zatrzymaniu części bądź całości depozytu, możesz poprosić o uzasadnienie tego faktu (o przedstawienie rachunków lub przybliżonego kosztu naprawy/remontu, itp.). Jeśli wyprowadzisz się z lokalu bez płacenia czynszu, landlord ma prawo odliczyć tę sumę od kwoty depozytu. Jeżeli kaucja nie wystarcza na pokrycie zadłużenia, ma on prawo wnieść sprawę do sądu.

Praktyczna porada:

Na miesiąc przed wypowiedzeniem poproś Landlorda o wizytę. Porozmawiajcie o tym, co jego zdaniem w mieszkaniu jest do naprawy czy wymiany. W miarę możliwości dokonaj napraw czy zakupów. Zanim zapłacisz ostatni czynsz, poproś go o oświadczenie na piśmie, że nieruchomość jest w stanie gwarantującym odzyskanie depozytu.

Jeśli się wyprowadzisz, będzie już za późno, aby sprawę załatwić samodzielnie. Wtedy będziesz musiał zgłosić się do TDS.

Zachęcamy Cię również do zapoznania się z artykułem NIE TYLKO LANDLORD MA PRAWA

więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami!

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.