HOME / ABC SOUTHAMPTON / Opieka zdrowotna w Southampton

Opieka zdrowotna w Southampton

Przewodnik został napisany po to, by pomóc Ci w zrozumieniu opieki zdrowotnej dostępnej w Wielkiej Brytanii. NHS Southampton. Opieka zdrowotna w Southampton

Opieka zdrowotna w Southampton.

Przeczytaj zanim zachorujesz!

Witamy w Southampton! Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, możesz poczuć się zagubiony, nie rozumiejąc wielu rzeczy. Niniejszy przewodnik został napisany po to, by pomóc Ci w zrozumieniu opieki zdrowotnej dostępnej w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze kroki!

Choć może wydawać się to oczywiste, ale warto na początku wspomnieć, że jesteś w innym kraju! Tutejsza służba zdrowia, może różnić się od systemu opieki zdrowotnej w twoim kraju. Przykładowo, lekarz pierwszego kontaktu – GP (General Practitioner), zajmuje się zarówno dorosłymi jak i dziećmi. Nie ma specjalistów-pediatrów, którzy są jednocześnie lekarzami pierwszego kontaktu (GP). Podobnie, jeśli chodzi o dolegliwości kobiece. Lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się nimi, kierując do specjalistów ginekologów w szpitalu, jeśli uzna, że jest to konieczne. Prawdą jest również to, że brytyjscy lekarze pierwszego kontaktu, w odróżnieniu od lekarzy z innych krajów, są mniej skłonni do przepisywania antybiotyków. Pielęgniarki pracujące w poradniach lekarskich są wysoko wykwalifikowane, i może zdarzyć się, że to właśnie one, a nie lekarz, zajmą się niektórymi sprawami twojego zdrowia.

Rejestracja u lekarza pierwszego kontaktu (GP)

Jeśli planujesz zostać w Southampton na jakiś czas, warto jest zarejestrować się w poradni lekarskiej (GP surgery), w której przyjmują lekarze pierwszego kontaktu – GP (General Practitioner), lub w najbliższym Centrum Zdrowia (Health Centre).

Aby dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz pierwszego kontaktu, wejdź na www.southamptonhealth.nhs.uk/gplist, lub zadzwoń pod numer 01962 853361. Pracownicy udzielą Ci informacji na temat przychodni, znajdującej się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, oraz powiedzą jak się w niej zarejestrować. Rejestracja i leczenie u lekarza pierwszego kontaktu (GP), jest bezpłatne.

Jednak, w pewnych sytuacjach będziesz musiał zapłacić za receptę. W chwili obecnej recepta kosztuje £8.40. Z opłat zwolnione są dzieci poniżej 16 roku życia, kobiety w ciąży, osoby w wieku powyżej 60 lat, młode osoby uczęszczające do szkoły w pełnym wymiarze godzin, osoby otrzymujące niektóre zasiłki takie jak Income Support, lub Jobseekers’ Allowance, oraz osoby cierpiące z powodu niektórych, specyficznych schorzeń takich jak: niektóre typy niepełnosprawności fizycznej, cukrzyca, lub epilepsja. Osoby te posiadają ważny certyfikat zwalniający ich z opłat (exemption certificate).

Przychodnie „NHS Walk-in Centres” w Southampton. Opieka zdrowotna w Southampton.

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej w związku z niegroźnym zachorowaniem, lub doznałeś niewielkiego obrażenia ciała np. skaleczenie, skręcona kostka, czy bolące gardło, możesz pójść do jednej z trzech poradni NHS „Walk-in Centre” w Southampton.

Poradnie te otwarte są 365 dni w roku, od 8:00 do 21:30, oferując szybkie leczenie dla wszystkich, łącznie z niemowlętami i dziećmi.

Specjalnie wykwalifikowane pielęgniarki udzielą Ci porady w razie objawów grypy, zmierzą ciśnienie krwi, udzielą porad dotyczących zdrowego trybu życia oraz zapewnią bezpłatną antykoncepcję awaryjną.

Poradnia „Walk-in Centre” w centrum Southampton, znajdująca się przy szpitalu Royal Hants Hospital, posiada również nowy rentgen dla pacjentów powyżej 12-roku życia.

 lekarze southampton

Opieka zdrowotna w Southampton.
Adresy i dane kontaktowe wszystkich poradni „Walk-in Centres” wymienione są poniżej:

Bitterne NHS Walk-in Centre
Bitterne Health Centre
Commercial Street
Bitterne
Southampton
SO18 6BT
Numer telefonu: 023 8042 6356

 

Southampton (Central) NHS Walk-in Centre
Fanshawe Wing,
Royal South Hants Hospital
Brintons Terrace
Southampton, SO14 0YG
Numer telefonu: 023 8071 6539

 

Jeśli źle się czujesz, możesz również uzyskać profesjonalne, całodobowe porady dotyczące zdrowia, dzwoniąc na infolinię NHS Direct, pod numer tel. 0845 4647. Można skorzystać z pomocy tłumacza. Wystarczy wymienić język jaki potrzebujemy i zaczekać na linii.

Oddział Nagłych Wypadków (Emergency Department), przy szpitalu Southampton General Hospital.

Oddział Nagłych Wypadków (Emergency Department, wcześniej znany jako A&E – Accidents and Emergencies, czyli Oddział Pomocy Doraźnej), przeznaczony jest dla osób, których schorzenia lub choroby zagrażają życiu. Proszę zgłaszać się na oddział jedynie w sytuacji, gdy Twoje życie jest zagrożone. Aby zadzwonić po karetkę wykręć 999. Jeżeli doznałeś drobnego skaleczenia lub niegroźne schorzenie, zgłoś się do jednej z trzech wymienionych wcześniej poradni „NHS Walk-in Centres”.

Numer Alarmowy NHS 111
Zadzwoń na 111 zamiast 999,  jeśli nie jest to sytuacja alarmowa.

 

Rejestracja u dentysty.

Aby dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, zarejestruj się u dentysty, który ma podpisaną umowę z NHS. Więcej informacji o regularnej opiece dentystycznej i pomocy w sytuacjach awaryjnych, uzyskasz kontaktując się z Infolinią Dentystyczną (Dental Helpline), lub Wypadkową Infolinią Usług Dentystycznych (Emergency Dental Service), pod numer telefonu 0845 050 8345.

Dzięki infolinii będziesz mógł znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny świadczący usługi w ramach NHS, gdzie będziesz mógł skorzystać z regularnej opieki dentystycznej, długotrwałego leczenia, pomocy i porady oraz, w razie sytuacji awaryjnej, możliwości skorzystania z pilnej wizyty dentystycznej.
Infolinia czynna jest od 8:30 do 21:30, od poniedziałku do piątku, oraz między 8:00 a 21:30 w soboty, niedziele i święta.

W ramach NHS twój dentysta będzie mógł:

  • Zrobić pełen przegląd jamy ustnej, zębów i dziąseł.
  • Wyjaśnić ci dostępne metody i opcje leczenia oraz poinformować, które z usług dostępne będą w ramach NHS, a za które trzeba będzie zapłacić dodatkowo.
  • Upewnić się, że wiesz ile będzie kosztowało leczenie w ramach NHS i/lub leczenie prywatne.
  • Przygotować dla ciebie plan leczenia (łącznie z kosztami) na piśmie, uwzględniając leczenie w ramach NHS i/lub prywatne.
  • Przedyskutować z tobą częstotliwość wizyt – jeśli nie masz problemów ze zdrowiem jamy ustnej, to prawdopodobnie będzie to co 6 miesięcy.
  • Dać ci ulotkę z informacjami na temat gabinetu dentystycznego i dostępnych usług.

 

Usługi dotyczące zdrowia seksualnego

Medycyna dróg moczowo-płciowych – Genito Urinary Medicine (GUM), badania przesiewowe w celu wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową oraz ich leczenie.

Aby dowiedzieć sie więcej na temat powyższych badań i leczenia, w sytuacji, gdy czujesz, że mogłeś/łas zarazić się chorobą, lub gdy chcesz przebadać się dla własnego spokoju, skontaktuj się z kliniką zdrowia dróg moczowo-płciowych (GUM Clinic), znajdującą się na poziomie B (Level B), oddziału „Out Patients”, w szpitalu Royal South Hants Hospital, przy ulicy Britons Terrace, SO14 0YG.

Oferują bezpłatne, poufne i bezstronne usługi medyczne prowadzone przez wyspecjalizowany zespół lekarzy i pielęgniarek, oferujących szeroko rozumiany wybór usług dotyczących zdrowia seksualnego.

 

Źródło: EU Welcome

 

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Jeden komentarz

  1. właśnie szukaliśmy z żoną numeru do Walk in Centre na Biternie. Dzięki. Super info :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.