HOME / NAUKA I TECHNIKA / Płatności Android Pay, jak w UK płacić swoim telefonem?


Płatności Android Pay

Płatności Android Pay, jak w UK płacić swoim telefonem?

Płatności Android Pay, jak w UK płacić swoim telefonem?

Dzisiaj kilka informacji o nowej aplikacji od Google „Android Pay”, dzięki której możemy w UK płacić za zakupy swoim telefonem.

Nie jestem wielkim entuzjastą tej formy płatności ale wydaje mi się, że są sytuacje, w których może się przydać. Przykład z mojego życia: zdarzyło mi już dwa razy, że pojechałem do sklepu bez portfela i gdy przyszło do płacenia pojawił się mały problem 🙂 Oczywiście telefon miałem przy sobie i gdyby była taka możliwość, nie musiałbym wracać do domu.

Czasami zdarza się też, że coś dzieje się z systemem bankowym i albo nie możemy zapłacić albo wybrać pieniędzy z bankomatu. Mając telefon i dostęp do kilku różnych kart mamy na podorędziu jakiś back-up, który może nam pomóc (oczywiście możemy nosić przy sobie kilka różnych kart płatniczych i w ten sposób sobie ratować się z opresji). Android Pay UK

Nie wiem czy kogoś przekonałem, korzystanie z tego rozwiązania na pewno nie jest koniecznością, to raczej zwykła moda czy „gimmick”, który dopiero wchodzi na rynek. Jeżeli jednak kogoś to interesuje i chciałby spróbować, poniżej kilka informacji jak uruchomić tą funkcję w telefonie. Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie wyłącznie telefonów z systemem Android, postaram się niebawem napisać kilka słów o płatnościach Apple Pay.

Przed dalszymi informacjami, zobaczmy krótki filmik reklamujący usługę Android Pay.

 

Jak uruchomić funkcję płacenia telefonem?

  • Aby uruchomić funkcję płatności Android Pay nasz telefon musi korzystać z systemu Android (wersja KitKat 4.4 lub wyższa) i obsługiwać standard NFC (jeżeli nie jesteśmy pewni czy tak jest, sprawdźmy na stronie producenta albo otwórzmy górne menu i poszukajmy ikonki NFC)
  • To nie koniec, nasz bank lub building society również muszą akceptować ten typ płatności. Na dzień dzisiejszy następujące instytucje w UK akceptują Android Pay: Halifax, HSBC, First Direct, Bank of Scotland, LLyods Bank, M&S Bank, mbna oraz Nationwide.
  • Jeżeli do tej pory wszystko jest OK, czyli mamy odpowiedni telefon i nasz bank akceptuje płatności, otwieramy w telefonie rynek aplikacji Google Play, szukamy „android pay” i instalujemy aplikację. Jeżeli ktoś preferuje wysłanie aplikacji do telefonu ze strony www, to tutaj odnajdzie link do Android Pay (należy być zalogowanym na koncie Google).
  • Po pobraniu i instalacji aplikacji musimy dołączyć do niej swoją kartę płatniczą. Jeżeli macie kilka różnych kart w bankach akceptujących płatności, istnieje możliwość dołączenia kilku kart równocześnie. Oprócz kart kredytowych lub debetowych możemy również dołączać karty upominkowe sklepów oraz karty do programów lojalnościowych (sam dołączyłem kartę Tesco Clubcard). Mając zainstalowaną aplikację nie musimy więc nosić ze sobą wielu różnych kart, wystarczy jeden telefon.
  • Aby dołączyć kartę płatniczą wybieramy więc przycisk Plus (+) oraz określamy jaki typ karty chcemy dodać (karta kredytowa lub debetowa). Możemy albo wpisać dane ręcznie albo, co jest znacznie wygodniejsze, zrobić jej zdjęcie telefonem. W obu wypadkach musimy dołączyć również datę, kiedy karta przestanie działać oraz kod CVC znajdujący się po drugiej stronie karty.
  • Aby karta zaczęła działać fakt dołączenia jej do systemu musi być jeszcze potwierdzony przez bank. To potwierdzenie może odbywać się na kilka różnych sposobów, możemy albo zadzwonić do banku (Halifax) albo otrzymać SMS-a lub email ze specjalnym kodem, który należy następnie wkleić do aplikacji (HSBC, First Direct).
  • To wszystko, po poprawnej weryfikacji karty możemy zacząć płacić swoim telefonem 🙂

Jak płacić telefonem?

Niestety nie za bardzo wiem 🙂 , przed chwilą dopiero zarejestrowałem trzy karty ale nie miałem jeszcze okazji wypróbować jak w praktyce to działa. Rozmawiałem jednak z pracownikiem Halifax i obejrzałem kilka filmików na Youtube więc mam jakieś wyobrażenie. Przede wszystkim z tej formy płatności możemy korzystać wyłącznie w sklepach, które ją akceptują. Obecnie w UK są to następujące sklepy: Aldi, Boots, Caffe Nero, Costa, BP, Cooperative Food, Greggs, McDonald’s, i KFC, Superdrug, Starbucks, Transport for London i Waitrose.

Jak widzimy jest obecnie zaledwie garstka, ale prawdopodobnie ich liczba szybko wzrośnie w miarę upowszechniania się technologii wśród klientów. Czytniki akceptujące płatności telefonem powinny mieć jakieś logo Android Pay, jeżeli coś takiego zauważymy to możemy skorzystać z usługi.

Jeżeli sklep akceptuje płatności, to aby zapłacić musimy włączyć w telefonie funkcję NFC. Telefon nie może być też w funkcji uśpienia (zabezpiecza to przed dokonaniem przypadkowych zakupów). Czyli „budzimy” telefon, uruchamiamy NFC i zbliżamy go do czytnika. Jeżeli kwota zakupów nie przekracza £30, płatność nastąpi automatycznie. Jeśli przekracza, będziemy musieli wpisać PIN karty. Transakcja trwa zaledwie kilka sekund, po jej zakończeniu widzimy na ekranie telefonu potwierdzenie. Fajnym rozwiązaniem jest również to, że punkty lojalnościowe ze sklepów dołączonych do aplikacji są automatycznie zliczane, czyli np. robiąc zakupy w Boots nie musimy korzystać z dwóch kart: płatniczej i do punktów, tylko jednej karty w telefonie.

Pamiętajmy, że mając kilka kart jedna z nich jest domyślna i jeżeli chcemy obciążyć inną, musimy otworzyć aplikację i wybrać kartę, którą chcemy płacić.

Czy ta technologia jest bezpieczna?

Google zapewnia, że jest to bezpieczna technologia, ale jak zawsze w takich sytuacjach warto uważać. Sklep, w którym płacimy nie podobno otrzymuje danych karty lecz zaszyfrowany 16-cyfrowy numer, coś na kształt jednorazowej karty, więc gdyby nawet doszło do włamania i przejęcia danych, prawdziwe dane karty nie byłyby ujawnione. Nie jestem ekspertem z tej dziedziny ale wydaje mi się, że jest kilka sensownych rozwiązań, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. Są to [1] stosowanie dobrego zabezpieczenie ekranu telefonu, [2] wyłączanie NFC jeśli z niego nie korzystamy, [3] stosowanie dwu-stopniowego logowania się do kont Google, [4] zapisanie gdzieś linku do Android Device Manager. Aplikacja ta pozwoli nam na szybkie zablokowanie telefonu w sytuacji, w której go zgubiliśmy, nie musimy więc dzwonić do każdego banku, wystarczy, że szybko zablokujemy telefon.

Sam korzystam jeszcze z dwóch dodatkowych sposobów, które zwiększają bezpieczeństwo. Pierwszym z nich jest zaszyfrowanie telefonu, można zrobić to z poziomu telefonu, zaszyfrowanie polega na tym, że dane telefonu są chronione dodatkowym hasłem, które użytkownik musi wpisać przy każdym uruchamianiu. Sprawa druga to korzystanie z dwóch kont bankowych, na jednym mamy większą gotówkę i karty do tego konta nie używamy przy żadnych zakupach (ani w sklepach, ani online, ani w Android Pay). Z tego głównego konta definiujemy automatyczny przelew standing order i raz w miesiącu przesyłamy pieniądze na drugie konto, z którego płacimy za wszystkie zakupy. Jeżeli coś pójdzie nie tak i ktoś włamie się na to konto, to nie będzie mógł ukraść zbyt wiele gotówki ponieważ zwyczajnie jej tam nie będzie. Android Pay UK

To wszystko tym razem, mam nadzieję, że czytając ten wpis dowiedziałeś/łaś się czegoś nowego o Android Pay i płaceniu za pośrednictwem telefonu. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tej tematyki albo chcesz się podzielić swoją opinią na ten temat, zamieść proszę komentarz poniżej. Dzięki z góry!

https://www.smartpolak.co.uk/




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Giff Gaff Oferta

Giff Gaff NAJLEPSZA OFERTA SIECI KOMÓRKOWYCH

SPRAWDŹ plany minutowe i przekonaj się sam/sama jak można płacić o połowę mniej pieniędzy każdego miesiąca. ZASIĘG znakomity, NISKIE CENY i żadnych "gwiazdek" :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.