HOME / ABC SOUTHAMPTON / FUNDACJA LIGHTHOUSE / Przemoc domowa UK, czy jest przestępstwem?

Przemoc domowa UK, czy jest przestępstwem?

Przemoc domowa UK

Przemoc domowa UK, czy jest przestępstwem?

„Przemoc domowa” nie istnieje jako osobne przestępstwo. Natomiast wiele zachowań, które składają się na przemoc domową jest klasyfikowanych jako przestępstwa w prawie karnym.

Należą do nich m.in:

  • prześladowanie (harassment) – sprawdzanie tego, co robisz, sprawdzanie twojej poczty elektronicznej, telefonu, śledzenie, nachodzenie w domu, pracy, uporczywe wydzwanianie czy wysyłanie sms-ów,
  • uszkodzenie mienia (criminal damage) – celowe niszczenie należących do ciebie przedmiotów; podpalenie,
  • napaść (assault) – grożenie użyciem przemocy wywołujące u ciebie strach (np. stanie z zaciśniętą pięścią gotową do uderzenia, stanie z nożem w ręku grożąc jego użyciem, rozbijanie mebli o ścianę); użycie przemocy (np. popychanie, bicie, ciągnięcie za włosy, kopanie),
  • usiłowanie zabójstwa (attempted murder) – celowe działania podejmowane, aby pozbawić cię życia, np. próby uduszenia, otrucia, próby zabicia przy użyciu noża czy innego narzędzia,
  • gwałt (ang. rape) – celowe podejmowanie czynności seksualnej poprzez penetrację pochwy, odbytu lub jamy ustnej przy użyciu penisa bez twojej zgody,
  • bezprawne uwięzienie (false imprisonment) – zamykanie w pokoju; nie pozwalanie na wychodzenie z domu.

Członkowie rodziny czy partnerzy dokonujący tych przestępstw ponoszą takie same konsekwencje prawne, jakie poniósłby ktoś obcy, popełniając je. Fakt dokonywania tego rodzaju przestępstw przez osoby bliskie oznacza dodatkowo, że są one bardziej niebezpieczne dla ofiary i mają na nie znacznie większy wpływ.

Wiele form przemocy psychicznej nie jest definiowanych jako przestępstwa, aczkolwiek mają ogromny wpływ na życie ofiary. Przy składaniu zeznań na policji w momencie zgłoszenia któregoś z wyżej wymienionych przestępstw, policjanci wypełniają odzielny formularz dotyczący wpływu zachowania oprawcy na psychikę, życie i funkcjonowanie ofiary i jej rodziny, który jest następnie dołączany do akt sprawy.

Postępowanie karne rozpoczyna się od skontaktowania się z policją.

Jeśli doszło do aktów przemocy lub gdy zagraża ci niebezpieczeństwo, natychmiast dzwoń na policję pod 999. Po połączeniu się operatora powiedz „police” i podaj swój adres. Jeśli nie znasz angielskiego powtórz swój adres 3 razy. Nawet jeśli nie będziesz mogła wyjaśnić, o co chodzi, radiowóz będzie już w drodze.

Warto nauczyć swoje dzieci dzwonić na policję, aby mogły to zrobić za ciebie w nagłej sytuacji. Więcjej informacji znajdziecie TUTAJ.

Policjanci po przybyciu ocenią powagę sytuacji i mają obowiązek podjąć pozytywne działanie mające na celu ochronę ciebie i dzieci. Działanie to może być następujące:

  • aresztowanie oprawcy i umieszczenie go w areszcie (zwykle do 24 godzin),
  • udanie się z tobą do mieszkania abyś bezpiecznie mogła zabrać swoje rzeczy (jeśli chcesz odjeść) lub przebywanie z tobą w mieszkaniu podczas gdy on będzie pakował swoje rzeczy (jeśli to on będzie musiał opuścić mieszkanie)
  • odizolowanie oprawcy od ciebie i dzieci – odwiezienie go pod inny adres (do jego znajomych, rodziny itp),
  • zapewnienie transportu tobie i dzieciom do schroniska lub innego bezpiecznego tymczasowego zakwaterowania.

Przemoc domowa UK

zrodlo-nowe-zycie-bez-przemocy-uk

 

 

 

 

więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami!

Sprawdź

Polska Muzyka w Southampton

Polska Muzyka w Southampton

Z wielkim zaangażowaniem pracujemy zarówno przy eventach dla dużej publiczności, jak i przy wydarzeniach w niewielkich pubach z którymi współpracujemy. To wszystko dzięki niekończącej się kreatywności, inspiracji i wyborem pomysłów. Mamy przekonanie, że każdy z występów będzie dla Państwa wyjątkowym wydarzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × three =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.