HOME / ARTYKUŁ SPONSOROWANY / Rezydentura Stała w Wielkiej Brytanii

Rezydentura Stała w Wielkiej Brytanii

Rezydentura-Stała-Rezydent-UK-Southampton-Anglia-UK Soton wypelnianie wniosku


Rezydentura Stała w UK.

Myśląc o Brexicie mamy zapewne mieszane uczucia związane z jego wpływem na nasze życie w Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak planujemy wiązać swoją przyszłość ze Zjednoczonym Królestwem powinniśmy legitymizować (uwierzytelnić) nasz pobyt tutaj. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, powinno być zatem uzyskanie stałej rezydentury w UK.

Powinieneś zadbać o ten fizyczny dokument – Twoje świadectwo rezydentury stałej, aby w razie konieczności realnie potwierdzić swój status rezydenta. A w przyszłości uniknąć zbędnych spięć z urzędnikami, bankami i innymi instytucjami.

Pamiętaj również o tym, że wynik referendum – Brexit – miał miejsce i jest to znak ostrzegawczy dla wszystkich emigrantów, że ich prawa zostaną zaostrzone. Jeśli wiążecie swoją przyszłość z Wielką Brytanią, to już teraz powinniście pomyśleć o usankcjonowaniu tutaj swojego pobytu. Obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii bez uzyskiwania dodatkowych pozwoleń. Brexit czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej prawdopodobnie zmieni tą sytuację. Wszystko zależy od warunków jakie zostaną wynegocjowane. A czy będa one dla nas korzystne? Gwarancji nie mamy!

Każdy, kto planuje dłuższy pobyt na Wyspach, albo myśli o przeniesieniu się tutaj na stałe, powinien zabezpieczyć swoją przyszłość. Każdy, kto przyjechał z jednego z krajów Unii Europejskiej może tu, póki co, legalnie przebywać i pracować, nie musi posiadać wizy, wystarczy paszport lub dowód osobisty.

Co jeszcze można zrobić, aby w Wielkiej Brytanii wiodło nam się lepiej i żyło wygodniej?

Wystarczy przebywać na terytorium UK przynajmniej pięć lat, aby ubiegać się o status rezydenta stałego.

Co nam daje posiadanie rezydentury?

Między innymi – bezpieczeństwo, zwiększone prawa do opieki socjalnej (zmieniło się prawo i bezpłatna opieka zdrowotna będzie dostępna tylko dla osób na stałe mieszkających i pracujących na terenie UK) i prawo do obywatelstwa brytyjskiego (o które można się ubiegać już po roku od uzyskania statusu rezydenta). Praktycznie, rezydentura daje takie same prawa jak ma Brytyjczyk.

obywatelstwo brytyjskie

Prawo emigracyjne zmieniało się wielokrotnie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wszystkie lata przepracowane przed przystąpieniem Polski do Unii nie są obecnie brane pod uwagę przez Home Office. Liczy się okres od 1 maja 2004 roku.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wszystkie posiadane przez nas dokumenty są wystarczające, już teraz możemy poprosić o poradę w sprawdzonym biurze doradztwa imigracyjnego. Im wcześniej się zgłosimy, tym lepiej i łatwiej będzie nam uzyskać brakujące dokumenty – chętnych już jest bardzo wielu, a okres oczekiwania na odpowiedź urzędu może wydłużyć się nawet do roku! Czas oczekiwania na potwierdzenie statusu rezydenta czasowego oraz wydanie decyzji w tej chwili wynosi przynajmniej sześć miesięcy, więc nie ma co zwlekać!

Stała Rezydentura – Jak ją zdobyć?

Pierwszy i najważniejszy krok w uzyskaniu brytyjskiego obywatelstwa to posiadanie stałej rezydentury. Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest mieszkanie w Wielkiej Brytanii od przynajmniej 5 lat oraz praca, prowadzenie firmy (może być to spółka Limited lub samozatrudnienie tzw. Selfemployed) lub uczenie się. O status rezydenta może także starać się osoba tzw. samowystarczalna – tzn. taka, która posiada wystarczającą ilość środków finansowych na utrzymanie i nie pobiera zasiłków, a nawet szukająca pracy, jednakże to kryterium ma pewne specyficzne wymogi.

Stałą rezydenturę mogą uzyskać członkowie rodziny danej osoby i wtedy można złożyć jeden wniosek lub też kilka wniosków indywidualnych – w zależności od sytuacji.

Następny krok w uzyskaniu stałej rezydentury to wypełnienie dość skomplikowanego formularza EEA(PR), który można znaleźć na stronie rządowej:

www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/505032/EEA_PR__03-16.pdf

 

Warunkiem dostania rezydentury jest m. in poprawne wypełnienie w/w formularza. Należy go wydrukować i uzupełnić w nim pola, które dotyczą tylko naszej sytuacji. W takim wniosku podajemy także wszelkie informacje dotyczące naszych konfliktów z prawem, a nawet o wykroczeniach drogowych oraz dokładne daty naszych wyjazdów poza granice UK.

Dołączamy 2 zdjęcia paszportowe (podpisane z tyłu) oraz ważny dokument poświadczający naszą tożsamość i narodowość np. paszport albo dowód osobisty.

Rezydent wniosek UK Soton Southampton

 

Warunkiem otrzymania certyfikatu stałej rezydencji jest udokumentowanie swojej historii  zamieszkania w UK, zatrudnienia, samozatrudnienia, studiowania bądź finansowej niezależności w tym okresie. Wnioskodawca powinien udowodnić, że utrzymywał się samodzielnie z legalnej pracy lub ze środków niepochodzących z państwowej kasy socjalnej.

W przypadku osób zatrudnionych na etacie potrzebne są zatem: list od pracodawcy, P60, P45, potwierdzenie otrzymywania wynagrodzenia (payslipy). W przypadku osób self-employed aplikacja powinna zostać wsparta m.in. rozliczeniami podatkowymi i potwierdzeniem opłacania składek na National Insurance Contributions Class 2 a także wyciągami bankowymi.

Kolejne dokumenty potrzebne do uzyskania stałej rezydentury to te dotyczące naszej sytuacji zarobkowej – pracy i mogą to być:

  • Dokumenty potwierdzające bycie zatrudnionym
  • Deklarację albo list od pracodawcy plus payslip’y albo wyciąg z banku z regularnymi wpłatami pensji;
  • Dokumenty potwierdzające samozatrudnienie;
  • Dokumenty potwierdzające tymczasową niezdolność do pracy;
  • Dokumenty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu;
  • Dowody na samowystarczalność – np. wyciąg z banku;
  • Dokument potwierdzający fakt kształcenia się w Wielkiej Brytanii;
  • Dokument potwierdzający fakt pozostawania bez pracy oraz jej aktywnego poszukiwania.

 

Przygotowanie wniosku:

  • Aby wniosek podlegał rozpatrzeniu należy dokonać opłaty w kwocie 65 GBP za każdą aplikującą osobę.
  • Najwygodniej jest dokonać opłaty za pomocą przekazu pocztowego podczas wysyłania wniosku.
  • Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy wysłać na adres Home Office
  • Na odwrocie przekazu pocztowego lub czeku bankowego wpisujemy pełne imię i nazwisko oraz datę urodzenia osoby aplikującej o wydanie certyfikatu.
  • Warto przesłać wniosek i niezbędne dokumenty za pomocą przesyłki poleconej lub przesyłki ekspresowej, oraz załączyć zaadresowaną i opłaconą kopertę zwrotną.
  • Pamiętajmy o zachowaniu dowodu nadania przesyłki oraz potwierdzenia dokonania przekazu pocztowego, zapewne przyda się on w późniejszych kontaktach z Home Office.

 

Wniosek należy wysłać na adres:

Home Office – EEA applications
PO Box 590
Durham DH99 1AD

Jeśli wniosek zostanie źle wypełniony, Home Office zwróci nam go pocztą oraz pobrana zostanie opłata administracyjna w kwocie £25 i całą procedurę składania aplikacji trzeba będzie rozpocząć od nowa.

 

Jakie są zalety posiadania certyfikatu stałej rezydencji ?

  • certyfikat stałej rezydencji potwierdza prawo do przebywania i pracy na terenie Wielkiej Brytanii.
  • karta stałej rezydencji jest warunkiem koniecznym do przystąpienia o staranie się o przyznanie obywatelstwa brytyjskiego.
  • ułatwia procedury związane z procedurami finansowymi: kupnem domu, wynajmem, uzyskaniem kredytu etc.
  • status rezydenta bardziej przemawia do potencjalnego pracodawcy, zdecydowanie zwiększając wiarygodność kandydata.

Osoby, którym przyznany zostanie tytuł permanent residence otrzymają – ważny 10 lat – stosowny, potwierdzający to dokument. Po upływie terminu ważności karty, należy ją odnowić.

 

Paszport Brytyjski

 

Kolejnym krokiem po uzyskaniu statusu rezydenta jest obywatelstwo brytyjskie. Według prawa po roku od otrzymania statusu rezydenta stałego możemy się starać o obywatelstwo brytyjskie. Sprawa jest o tyle ułatwiona ponieważ posiadając rezydenturę pradopodobieństwo odrzucenia wniosku o obywatelstwo jest zmniejszone do minimum. Sprawa jest zatem warta zachodu!

 

Pomoc w wypelnianiu wniosków rezydentura uk Southampton Soton PL
Pomoc w wypełnianiu wniosków – Rezydentura w UK

 

Nie zwlekaj dłużej! Zadbaj o swoje interesy i złóż aplikację na rezydenturę tymczasową lub rezydenturę stałą dla siebie i swojej rodziny.

Jeśli masz problem z wypełnieniem ponad 80-cio stronicowego formularza lub nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie ze względu na słabą znajomość języka angielskiego, skontaktuj się z nami! Pomożemy!

Pomagamy w poprawnym wypełnianiu wniosków o rezydenturę stałą lub rezydenturę tymczasową.

Działamy na terenie całego UK, świadcząc usługi w bardzo konkurencyjnych cenach.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w wypełnianiu formularzy oraz kontaktu z takimi instytucjami jak HMRC, JOB CENTRE, NHS i wiele innych.

Wypełnij formularz i podaj swoje dane kontaktowe. Skonktaktujemy się z Tobą i udzielimy wszelkich wskazówek oraz informacji potrzebnych do prawidłowego wypełnienia formularza oraz uzyskania statusu rezydenta.

Pomoc w uzyskiwaniu rezydentury stałej lub tymczasowej na terenie Southampton oraz całej Wielkiej Brytanii. Zapraszamy do kontaktu.

WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ W CELU UZYSKANIA DODATKOWYCH INFORMACJI ORAZ WYCENY A MY ZROBIMY RESZTĘ!

 

Imię i nazwisko (wymagane)

Telefon kontaktowy

Preferowana godzina kontaktu

Adres email (wymagane)

Jakiego typu rezydenturą jesteś zainteresowany?

Treść wiadomości

Ile lat jesteś w Anglii?

Czy posiadasz udokumentowane zatrudnienie z ostatnich 5 lat pobytu w UK?


Skontaktujemy się z Państwem w ciągu 48h.




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Wieczor Kabaretowy w Southampton S

Wieczór Kabaretowy w Southampton – Kabaret Młodych Panów, Marcin Daniec i Jerzy Kryszak na jednej scenie!

Zapraszamy na wyjątkowy Wieczór Kabaretowy w Southampton, który odbędzie się 29 listopada w O2 Guildhall! To jedyna okazja, aby zobaczyć na jednej scenie trzy legendy polskiego kabaretu: Marcina Dańca, Jerzego Kryszaka i Kabaret Młodych Panów. Przygotujcie się na wieczór pełen śmiechu, humoru i doskonałej rozrywki, które sprawią, że poczujecie się jak w Polsce. To wydarzenie kierujemy do wszystkich, którzy tęsknią za polskim humorem i dobrą zabawą w gronie rodaków. Kup bilety już dziś i dołącz do nas na tej niezapomnianej imprezie kabaretowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighteen − thirteen =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.