HOME / PORADNIKI / Rozliczenie podatkowe krok po kroku…

Rozliczenie podatkowe krok po kroku…

HMRC na nasze zeznania podatkowe on-line czeka do końca stycznia. Czasu zostało niewiele, więc podpowiadamy, jak rozliczyć się krok po kroku.


Rozliczenie podatkowe krok po kroku…

HMRC na nasze zeznania podatkowe on-line czeka do końca stycznia. Czasu zostało niewiele, więc podpowiadamy, jak rozliczyć się krok po kroku.

Od tego roku HMRC został wyposażony w nowoczesny system, który ma za zadanie analizować dane obywateli i sprawdzać, kto zapłacił za mało podatku. Program „Connect” błyskawicznie łączy dane z pośredniaków, urzędów, firm państwowych, banków czy ubezpieczycieli i porównuje je z zeznaniem podatkowym. Jeśli znajdzie rozbieżności, otrzymujemy list żądający wyjaśnień. W skrzynce tylko od początku grudnia znalazło go 10 tys. osób. Jak widać, w tym roku do zeznania warto się przyłożyć.

Nie każdy musi

Kto musi rozliczyć się z podatku? Dotyczy to wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą, zarobili co najmniej 2500 funtów nieopodatkowanego dochodu, 10 tys. funtów na inwestycjach lub oszczędnościach, zarabiają powyżej 100 tys. rocznie lub byli zatrudnieni za granicą. To w zeznaniu przyznajemy się do dochodów za zeszły rok, dlatego osoby, które zarabiają około 50 tys. funtów i pobierają zasiłek na dziecko również powinny dać o tym znać fiskusowi. Nie muszą składać zeznania osoby, których sytuacja jest wyjątkowo prosta – dotyczy to tych, którzy nie ubiegają się o zwrot kosztów większy niż 2,5 tys. funtów, a do tego stale pracują w jednej firmie lub mają stałe przychody z własnej działalności.

Pies zjadł mi zeszyt…

Niezłożenie zeznania w terminie skutkuje karą w wysokości 100 funtów, a dodatkowo 10 funtów za każdy kolejny dzień zwłoki. W zeszłym roku takie koszty poniosło aż 870 tys. osób. Spóźnienia mogą być usprawiedliwione tylko w wyjątkowych przypadkach, takich jak śmierć najbliższego członka rodziny, nagłe choroby czy pobyt w szpitalu. Jeśli nie możemy wypełnić wniosku, bo brakuje nam jednego z ważnych dokumentów np. od pracodawcy, lepiej jest złożyć w terminie wniosek, w którym podamy tylko orientacyjną kwotę niż nie złożyć go wcale. Po otrzymaniu brakujących dokumentów możemy poprawić zeznanie podatkowe.

Nie takie trudne

– Od początku powierzałam to firmie, bo kompletnie się na tym nie znam – przyznaje 36-letnia Olga z Hull, która otworzyła własną działalność jako grafik w 2011 roku. W zeszłym roku jej księgowa wyjechała, dlatego Olga sama musiała zmierzyć się z zeznaniem podatkowym. Poszło jej całkiem dobrze. – Myślałam, że to strasznie skomplikowane, ale wcale nie. Pewnie też trochę się przez te lata obyłam z rzeczywistością na Wyspach, co ułatwiło sytuację. Było łatwo. Wszystko to trwało może dwie godziny – opowiada. Rzeczywiście, o ile w Polsce często przy prowadzeniu nawet prostej działalności bez pomocy księgowej ani rusz, tak tu większość procesu jest intuicyjna i łatwa. Przede wszystkim urzędy działają przejrzyście i nie starają się za wszelką cenę znaleźć powodu do wypisania kary, a na to często skarżą się przedsiębiorcy w Polsce. Osoby, które mimo wszystko potrzebują pomocy w wypełnieniu formularzy, mogą zgłosić się do jednego z polskich biur księgowych. Taka usługa kosztuje zwykle ok. 100-150 funtów. Zgodnie z prawem, za nas wniosek może wypełnić też ktoś z rodziny lub znajomych. Osoby, które nie są pewne, co mogą odliczyć, mogą skorzystać z pomocy pod numerem 0300 200 3310 lub 0044 161 931 9070, jeśli dzwonią zza granicy. Z prośbą o pomoc nie warto jednak dzwonić w styczniu do HMRC. Z danych Public Accounts Committee wynika, że fiskus odpowiada wtedy średnio tylko na połowę telefonów, a wiele osób dzwoniących musi czekać na odebranie  telefonu co najmniej 5 minut.

 

Krok po kroku

Aby rozliczyć się on-line potrzebujemy numeru referencyjnego (UTR), który znajduje się w pierwszym, rejestracyjnym liście z HMRC. Następnie tworzymy konto pod adresem online.hmrc.gov.uk/registration. Aby móc się zalogować po raz pierwszy potrzebny jest kod, który otrzymamy pocztą. Dlatego warto zacząć na kilka tygodni przed terminem składania zeznania. Szczególnie, że w przypadku osób przebywających za granicą może to potrwać do 21 dni roboczych. Kod trzeba wykorzystać w ciągu 28 dni od jego otrzymania. Osoby samozatrudnione muszą zapisać się osobno, nawet jeśli wcześniej już składały zeznania podatkowe. W tym celu muszą wypełnić on-line formularz CWF1. W przypadku pomyłki dane można uzupełniać on-line jeszcze przez rok. Po tym czasie trzeba już zgłosić się osobiście do urzędu. W ciągu trzech dni od wypełnienia wniosku  na stronie pojawi się informacja o należnym podatku. Jeśli zapłaciliśmy za mało, w panelu HMRC pojawi się informacja o numerze konta i kwocie, którą musimy dopłacić. Jeśli urząd jest nam winien podatek, w dziale „Request a refund” po lewej stronie menu możemy się o niego ubiegać. W ciągu czterech tygodni urząd prześle kwotę na konto, chyba że w ciągu 35 dni musimy zapłacić inny podatek. W takiej sytuacji kwota podatku zostanie pomniejszona o to, co winien jest urząd.

Potrzebne dokumenty

Aby wypełnić zeznanie podatkowe potrzebujemy informacji o tym, ile zarobiliśmy w danym roku. Dla osób zatrudnionych będą to payslipy i formularz P60, dla osób wykonujących usługi – faktury, a dla osoby, która przestała pracować w trakcie roku – formularz P45. Osoby, które dopiero od niedawna rozliczają się na Wyspach, często za sukces uznają samo dostarczenie wniosku w terminie i nie zaprzątają sobie głowy odliczeniami. To błąd, bo odliczyć można całkiem sporo. Ci, którzy pracują z domu, mogą wliczyć w koszta rachunki za prąd czy telefon, Council Tax, a także papier do ksero czy nawet sprzęt komputerowy i fotograficzny, jeśli jest on potrzebny do wykonywania pracy. Warto w ciągu roku zbierać też rachunki za podróże, jeśli choćby częściowo wyjeżdżamy zawodowo. Liczyć mogą się zarówno rachunki za benzynę, jak i bilety lotnicze czy kolejowe. Odliczeniu ulega też strój potrzebny do pracy, pensje pracowników, towary kupowane hurtowo, by sprzedać je drożej, ubezpieczenia czy koszty prowadzenia konta firmowego, a także koszty reklamy, takie jak prowadzenie mediów społecznościowych czy druk wizytówek.

Dokładne wyliczenia

W przypadku, gdy poniesione koszty są częściowo prywatne, a częściowo służbowe, możemy odliczyć tylko tą część kosztów, która faktycznie ma związek z prowadzoną działalnością. Przypuśćmy więc, że marketingowiec jedzie do rodziny w Polsce i przy okazji kupuje garnitur do pracy, odbywa spotkania w restauracjach ze znajomymi i jedno, które może zaowocować nowym kontraktem. Odliczyć w tej sytuacji może tylko zakup garnituru, jeden służbowy obiad i dojazd na niego. W przypadku ustalania, ile procent rachunków za prąd czy telefon wliczyć w koszta, jeśli pracujemy z domu, można podzielić rachunek poprzez ilość pokoi i czas, jaki w jednym z nich wykonujemy działalność. Jeśli więc płacimy za prąd 100 funtów przy dwóch pokojach, a w jednym z nich przez 8 godzin dziennie pracujemy, odliczyć możemy ok. 17 funtów. Osoby, które wynajmują pokoje lub mieszkania mogą nawet ubiegać się o dofinansowanie do spłaty rat kredytu hipotecznego.

Zmiany są, ale za rok

Od tego roku w zeznaniu podatkowym nie trzeba będzie „zwierzać się” z tego co zarobiliśmy na oszczędnościach, np. na lokacie czy z akcji, o ile rocznie kwota ta nie przekroczyła 1000 funtów. To znacznie ułatwia życie, bo w przypadku większości osób, które oszczędzają, roczne zyski można liczyć najwyżej w dziesiątkach funtów i ich wpisywanie do tabelek w rozliczeniu podatkowym było dotąd niepotrzebnym utrudnieniem. Dotyczy to jednak dopiero kolejnego zeznania – w obecnym zgodnie z prawem wciąż powinniśmy umieścić takie informacje. W tym samym terminie (a więc od kolejnego roku) wejdą udogodnienia dla osób, które zarabiają niewielkie kwoty (do 1000 funtów rocznie) sprzedając w internecie, na wyprzedażach garażowych, czy podnajmując garaż czy pokój. Nie będą one już musiały wypełniać zeznania podatkowego do tego limitu rocznych zarobków.

Z wyprzedzeniem

Osoby, które nie mają ochoty co do pensa sumować, a następnie dzielić wszystkich rachunków, mogą użyć uproszczonego kalkulatora ze strony gov.uk. Można za jego pomocą łatwo policzyć, ile możemy odliczyć z tytułu posiadania samochodu służbowego (lub prywatno-służbowego), pracy z domu i prowadzenia domowego biura. To dobre wyjście dla tych, którzy nie są pewni dokładnej kwoty wydatków. Jeśli jednak przez cały rok skrupulatnie zbieraliśmy rachunki może się okazać, że bardziej się opłaca pochylić się nad zeznaniem, bo może to owocować o tysiące funtów mniejszym podatkiem.

Sonia Grodek

| Goniec.com




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + three =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.