HOME / PORADNIKI / Ulga podatkowa dla małżeństw w UK, zmniejsz podatek o £220!

Ulga podatkowa dla małżeństw w UK, zmniejsz podatek o £220!

Ulga podatkowa dla małżeństw w UK


Ulga podatkowa dla małżeństw w UK, zmniejsz podatek o £220!

Ulga podatkowa dla małżeństw w UK umożliwia przekazanie mężowi, żonie lub partnerowi części personal allowance i zmniejszenia podatków rodziny o £220. Przeczytaj kto może skorzystać i jak wystąpić o ulgę.

Większość z nas zapewne orientuje się, że od części zarobionych pieniędzy w Wielkiej Brytanii nie płacimy podatku dochodowego. Jest to tzw. Personal allowance, po polsku „kwota wolna od podatku”, wynosząca w obecnym roku podatkowym £11,000. Oznacza to, że pierwsze £11,000, które zarobimy nie jest objęte podatkiem dochodowy. Ale co z osobami, które albo nie pracują albo zarabiają mniej niż £11,000? Co dzieje się z ich personal allowance? Najczęściej zwyczajnie przepada ale istnieje pewien sposób aby pewną jego część przekazać mężowi, żonie, partnerce lub partnerowi (civil partnership) i w rezultacie obniżyć podatki rodziny o £220. Ten sposób to tzw. Marriage Allowance.

Marriage Allowance : warunki

Aby skorzystać z marriage allowance musimy spełniać kilka warunków:

  • musimy zarabiać mniej niż £11,000 ewentualnie w ogóle nie pracować
  • mieć męża, żonę lub partnera (civil partnership)
  • ta druga osoba, tj. mąż, żona lub „partner cywilny” musi zarabiać pomiędzy £11,001 i £43,000

To wrzystko, jeżeli jesteśmy w takiej sytuacji, osoba o niskich zarobkach przekazuje do £1,100 ze swojej kwoty wolnej od podatku, drugiej osobie o wyższych zarobkach. Personal allowance osoby o wyższych zarobkach w rezultacie wzrasta do £12,100 co oznacza, że jej podatek zmniejszy się o £220. Te wyliczenia są poprawne dla tego roku podatkowego ale w kolejnych latach uzyskamy jeszcze wyższą ulgę więc warto się zainteresować 🙂

Jak wystąpić o Marriage Allowance?

Jeżeli spełniamy wspomniane kryteria możemy wystąpić o ulgę podatkową poprzez wysłanie zgłoszenia online. Wniosek o ulgę znajduje się na stronie: Apply for Marriage Allowance. Aby go wypełnić musimy znać swój National Insurance number oraz numer małżonka/partnera oraz potwierdzić swoją tożsamość (kilka sposobów, min. wpisanie informacji z P60 lub części rachunku bankowego). Jeżeli byliśmy upoważnieni do ulgi w poprzednim roku podatkowym 2015/2016, możemy równocześnie wystąpić o nią i uzyskać maksymalnie £432 za dwa lata.

Rozpatrzenie wniosku trwa maksymalnie dwa miesiące i jeżeli urząd przyzna ulgę, małżonek/partner o wyższych zarobkach uzyska nowy kod podatkowy 1166M i jego pracodawca będzie odprowadzać niższe podatki. Jeżeli małżonek/partner jest osobą samo-zatrudnioną, to ulga podatkowa zostanie wzięta pod uwagę w rocznym wyliczeniu Self Assessment. Marriage Allowance będzie automatycznie stosowany w kolejnych latach, aż do momentu zmiany naszych okoliczności(powinniśmy poinformować urząd jeżeli np. zarobki obu osób przekraczają £11,000), rezygnacji z ulgi, rozwodu lub śmierci jednej z osób.

To właściwie wszystkie informacje na temat Marriage Allowance. Mam nadzieję, że przydadzą się one wielu osobom – wydaje mi się, że tysiące Polaków w UK kwalifikuje się do uzyskania ulgi i nie wie o takiej możliwości. Jak zawsze zachęcam do zadawania pytań w za pośrednictwem komentarzy poniżej.

https://www.smartpolak.co.uk/

 
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five + sixteen =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.