HOME / FIRMA I BIZNES / Ulga podatkowa na uniform w UK – jak z niej skorzystać

Ulga podatkowa na uniform w UK – jak z niej skorzystać

Ulga podatkowa na uniform w UK – jak z niej skorzystać

Ulga podatkowa na uniform w UK – jak z niej skorzystać?

Jeżeli nosisz w pracy odzież roboczą (uniform) i musisz ją prać, naprawiać i wymieniać we własnym zakresie, możesz ubiegać się o ulgę podatkową i odzyskać część wydanych na ten cel pieniędzy. Przeczytaj jak to zrobić i szybko odzyskać kilkadziesiąt funtów.

Nie ma większego znaczenia czy Twój „uniform” to zwykły T-shirt, fartuch, mundur czy fabryczne ubranie robocze. W każdym z tych przypadków, jeżeli ponosisz stałe koszta związane z jego utrzymaniem, możesz odzyskać część wydanych na ten cel pieniędzy. Aby ubiegać się o taki zwrot i skorzystać z ulgi podatkowej, musimy jednak spełnić kilka warunków.

Warunki, które musimy spełnić aby skorzystać z ulgi podatkowej:

Twój uniform wskazuje na rodzaj wykonywanej pracy (pielęgniarka, policjant) albo zawiera elementy wskazujące na związek z firmą (napisy, logo, slogan firmy). Niektóre osoby uzyskują zwrot na utrzymanie zupełnie zwykłej odzieży, także jeżeli nawet spełnianie tego warunku jest wątpliwe, to i tak warto spróbować
Twój pracodawca nakłada na pracowników obowiązek noszenia takiej specjalnej odzieży
Sam płacisz za czyszczenie, naprawę i wymianę odzieży. Pracodawca ani nie płaci ci za to, ani nie zapewnia takiej usługi sam.
Możemy wystąpić o zwrot wydatków na odzież do czterech lat wstecz ale w roku, którego dotyczy zwrot, musimy zapłacić podatek dochodowy.

Opisane powyżej warunki nie dotyczą żołnierzy, w ich wypadku koszt utrzymania mundurów jest rozliczany za pośrednictwem kodu podatkowego (tax code) i zwiększonej kwoty wolnej od podatku. Część rządowych instytucji ma z urzędami skarbowymi odrębne, indywidualne umowy w tym zakresie. Jeżeli pracujecie dla jednej z nich i macie wątpliwości, przed wystąpieniem o ulgę podatkową, zapytajcie pracodawcę.

Pamiętajmy, że możemy starać wyłącznie o zwrot poniesionych kosztów na utrzymanie odzieży i zakup jej nowych elementów. Nie możemy odzyskać pieniędzy za jej początkowy zakup.

Ile pieniędzy mogę odzyskać?

Istnieją dwa sposoby odzyskania pieniędzy i kwota, które uzyskamy zależeć będzie od sposobu, który wybierzemy.

Możemy przedstawić rachunki za zakup środków czyszczących, naprawy odzieży i zakupu nowych elementów i na tej podstawie odzyskać część wydanych pieniędzy.

Drugim, znacznie bardziej popularnym sposobem, jest zastosowanie tzw. flat rate, czyli ogólnego przelicznika zdefiniowanego przez HMRC dla danej grupy pracowników (flat rate expense allowance). Na stronie internetowej HMRCmożemy sprawdzić jaki jest średni roczny koszt „dbania o uniform”. Jeżeli naszej grupy zawodowej nie ma w tabeli, przyjmujemy tzw. standardowy koszt utrzymania odzieży, wynosi on £60. Wydatki na odzież traktowane są jak zwykły koszt uzyskania przychodu. Nie otrzymujemy więc z powrotem całej wydanej kwoty, tylko jedynie jej część zgodnie z naszym progiem podatkowym. Najczęściej będzie to 20%, jeżeli przyjmiemy, że ktoś posłużył się średnim FREA, w każdym roku może odzyskać £12.00. Ponieważ wiele osób w ogóle nie wie, że cokolwiek można odzyskać i ponieważ możemy ubiegać się zwrot z bieżącego roku i do 4 lat wstecz, osoba taka może w sumie odzyskać £60 (£12 x 5). Osoby z innych progów podatkowych i grup zawodowych albo takie, które mogą przedstawić wyższe rachunki, mogą odzyskać więcej (maksymalnie £56 w każdym roku).

 

Jak odzyskać pieniądze?

Jeżeli ubiegasz się o zwrot po raz pierwszy, albo jeżeli kwota, którą chcesz uzyskać przekracza £1,000, musisz wysłać zgłoszenie listem. Wypełnij formularz P87 online, wydrukuj go i wyślij na adres:

Pay As You Earn,
HM Revenue and Customs,
BX9 1AS.

Na kopercie napisz ‚Repayment Claim’ aby przyspieszyć załatwienie sprawy. Uwaga: dla każdego roku musisz wypełnić oddzielny formularz P87.

Wysłanie zgłoszenia pocztą jest chyba najlepszym sposobem na szybkie odzyskanie pieniędzy, ale jeżeli masz problemy z wypełnieniem formularza, albo z innych przyczyn nie chcesz wysyłać listu, możesz po prostu zadzwonić do urzędu skarbowego pod numer: 0300 200 3300 i poprosić o zwrot. Zostaniesz zapytany o nazwę i adres pracodawcy, zawód i grupę zawodową, National Insurance Number oraz PAYE reference. Musisz również zadecydować czy chcesz ubiegać się o ulgę podatkową na podstawie rachunków (wtedy prawdopodobnie i tak będziesz musiał je wysłać) czy na podstawie flat rate. Przed rozmową telefoniczną, warto mieć wszystkie te informacje pod ręką.

Dobrą informacją jest to, że wysyłając zgłoszenie albo dzwoniąc po raz pierwszy, urząd zmieni nam kod podatkowy i w kolejnych latach zapłacimy niższy podatek automatycznie (nie będziemy musieli ponownie o niego występować).

Uwaga!
W sieci jest kilka stron, które oferują płatną usługę ubiegania się o zwrot w naszym imieniu. Sam proces jest jednak na tyle łatwy, że naszym zdaniem lepiej zrobić to samemu.

Wspomniana ulga podatkowa nie jest jedyną, która może nam przysługiwać. W niektórych wypadkach, można sobie również odliczać koszt zakupu mniejszych narzędzi, pewnych subskrypcji a nawet dojazdu do pracy (np. pielęgniarki mogą skorzystać z rabatu £12 na zakup butów, £6 rajstop a ponadto odliczyć koszty członkostwa w RCN). Więcej informacji na ten temat na stronie www.Gov.uk

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Wam w skorzystaniu z tej ulgi podatkowej. Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące tej tematyki, skorzystajcie proszę z komentarzy poniżej.

Część informacji pochodzi z artykułu FREE uniform tax rebates serwisu MSE.

 

Autor: Paweł

https://www.smartpolak.co.uk/

 

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + ten =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.