HOME / Wiadomości / UK / Z wędką do szkoły, czyli o wędkarskiej edukacji w polskich szkołach.

Z wędką do szkoły, czyli o wędkarskiej edukacji w polskich szkołach.

Z wędką do szkoły, czyli o wędkarskiej edukacji w polskich szkołach


Wydawać by się mogło, że ostatnim miejscem gdzie możemy wybrać się na ryby jest szkoła. Okazuje się jednak ze dzięki autorskiemu projektowi „Building Bridges”, prowadzonemu od kilku lat przez Radosława Papiewskiego, uczniowie z kilkunastu polskich szkół w UK będą miały szanse dowiedzieć się i zasmakować wędkarstwa bez opuszczania budynku szkoły.

Projekty „Building Bridges” narodził się w głowie Radka jakieś 7 lat temu i był reakcją na pogarszające się stosunki pomiędzy przyjezdnymi do UK wędkarzami a lokalnymi fanatykami tego sportu. Ci pierwsi, stawiając pierwsze kroki w wędkarstwie próbowali przenosić zasady panujące na naszej części kontynentu na tutejsze łowiska, co oczywiście spotkało się z oporem drugiej strony.

Podstawową i najważniejszą różnicą jest to, że zarówno w Polsce jak i w innych europejskich krajach zabieranie złapanych ryb w celach konsumpcyjnych jest dozwolone i zupełnie normalne, natomiast w Anglii jest zjawiskiem rzadko spotykanym, a w większości przypadków zakazanym prawnie. Nie trzeba było długo czekać na to, aby większość naszych wędkarzy, nawet tych, którzy stosują zasadę złap i wypuść, nazwanych zostało barbarzyńcami i kłusownikami. W niektórych wypadkach dochodziło nawet do jawnych sytuacji dyskryminacji gdzie wschodnioeuropejscy wędkarze niewpuszczani byli na niektóre tutejsze łowiska.

Jako że nie byliśmy bez winy, działać trzeba było szybko i na dwóch płaszczyznach. Radek udał się z opisanym na papierze projektem do przeróżnych organizacji zajmujących się środowiskiem i udało mu się wzbudzić zainteresowanie wśród Environment Agency oraz powstającej w tym samym czasie organizacji Angling Trust, która zrzesza i reprezentuje interesy wędkarzy na Wyspach. Po kilku rozmowach udało się uzyskać środki na finansowanie testowego projektu, który okazał się dużym sukcesem. Bardzo szybko informacja o działaniach promujących integracje i edukacje wśród wędkarzy rozniosły się po całych wyspach i rok później projekt stal się pełnoetatową pracą, której owoce stawały się coraz bardziej widoczne były w środowisku wędkarskim.

 

 

Bardzo szybko do projektu włączyli się również wędkarze z innych krajów – Litwy, Rumunii, Bułgarii. Rozwijający się projekt potrzebował coraz więcej rąk do pracy i udało się pozyskać środki na zatrudnienie kolejnych osób. Na chwilę obecną pod banderą projektu pracują jeszcze trzy osoby – Patrycja, Martyna i Szymon a w najbliższe plany zakładają zatrudnienie kolejnych osób. Należy tutaj również wspomnieć o dużej liczbie wolontariuszy, którzy pomagają w działaniach projektu w różnych regionach Anglii.

Jednym z ważniejszych działań tej inicjatywy było wsparcie rozwoju organizacji wędkarskich wśród przyjezdnych wędkarzy, które w pewnym sensie reprezentowałyby naszych wędkarzy na dosyć skomplikowanej scenie wędkarskiej w UK. Radek stal się pomysłodawcą i współzałożycielem organizacji Polish Anglers Association, którą kierował przez pierwsze kilka lat działalności i która rozwija się do dnia dzisiejszego. W międzyczasie powstało mnóstwo innych organizacji i nieformalnych zrzeszeń, które wspierane są przez projekt, zarówno w polskich jak i litewskich i rumuńskich środowiskach.

Nie obyło się również bez wzmożonej pracy ze stroną brytyjską. Oficerowie projektu szkolą wolontariuszy, tutejszych oficerów policji oraz straży rybackiej, pracowników lokalnych jednostek administracyjnych oraz właścicieli łowisk, i tłumaczą jak różnice kulturowe, tradycja i inne prawo wpływają na rozwój negatywnych sytuacji. Dzięki zrozumieniu zasad panujących w naszych krajach na kontynencie nie wszyscy wędkarze traktowani są jako przestępcy i kłusownicy i coraz częściej to właśnie brytyjskie kluby zgłaszają się do ekipy projektu z prośbą o pomoc w nawiązaniu dialogu z przyjezdnymi wędkarzami. Dzięki integracyjnym spotkaniom, które przyciągają dziesiątki wędkarzy z różnych krajów, udaje się nawiązać bardzo pozytywne stosunki, które wpływają na sposób, w jaki spostrzegani są europejscy wędkarze.

Jednym z ostatnich i najważniejszych sukcesów projektu jest pozyskanie funduszy na trzyletni program edukacyjny, który obejmie współprace z kilkunastoma polskimi szkołami w UK. Ciekawa wizja projektu pozwoliła na uzyskanie £120k pochodzących ze środków Herritage Lottery Funding, które przeznaczone zostaną na zatrudnienie kilku osób oraz zorganizowanie wędkarskich zajęć dodatkowych właśnie dla uczniów polskich i litewskich szkol uzupełniających. Zajęcia w wybranych szkołach rozpoczną się od konkursu o tematyce wędkarskiej a następnie prezentacji o tej samej tematyce w trakcie, której uczniowie zaproszeni zostaną na wędkarskie zajęcia praktyczne na lokalnych łowiskach. Ten edukacyjny program rozwijał się będzie, jako cześć dużo większego projektu Nenescape (http://nenescape.org/home/).

 

 

Ekipa projektu podpisała już wstępne porozumienia z 4 szkołami z Peterborough, Northampton, Kettering i Corby i to właśnie tam odbędzie się inauguracja programu, na początku przyszłego roku.

– Jest mi niezmiernie miło z powodu pozyskania dodatkowych środków z Herritage Lottery Found, które umożliwią nam prace z przyszłym pokoleniem wędkarzy na wyspach. Dzieciaki będą miały możliwość poznania panujących tutaj zasad, które promują sportowe podejście do wędkarstwa, oraz szanse na wzięcie udziału w praktycznych zajęciach. Struktura tutejszego wędkarstwa jest bardzo dobrze rozwinięta i daje szanse rozwoju kariery zarówno zawodowej jak i sportowej powiązanej właśnie z wędkarstwem. Cieszę się ze pomysł, który narodził się w mojej głowie kilka lat temu urósł do takich rozmiarów i skorzystają z niego również najmłodsi – powiedział Radosław Papiewski.

(inf. pras.)




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Polscy nauczyciele w UK

Jak pewnie wielu Polaków mieszkających w UK, należę do kilkunastu polskich grup na facebooku, w których zawsze coś się dzieje :). Ktoś coś kupuje lub sprzedaje, o coś się kłóci albo o coś pyta… Wśród tych pytań, bardzo popularne są te o pracę. Ktoś szuka pracy i pyta czy ktoś inny wie albo co gorsze – „nie wie” gdzie ją znaleźć ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × five =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.