HOME / PORADNIKI / Wiek emerytalny w Anglii

Wiek emerytalny w Anglii

Jak wiemy cały system emerytalny w Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany i niestety dosyć skomplikowany. Przykładowo mieszkając oraz pracując w UK możemy liczyć na kilka różnych świadczeń. Ponadto, wiele osób przyjechało do Anglii, po kilkuletnim okresie pracy w Polsce i nie do końca wiadomo, skąd otrzyma emeryturę i w jakiej wysokości.

Wiek emerytalny w Anglii.

Jak wiemy cały system emerytalny w Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany i niestety dosyć skomplikowany. Przykładowo mieszkając oraz pracując w UK możemy liczyć na kilka różnych świadczeń. Ponadto, wiele osób przyjechało do Anglii, po kilkuletnim okresie pracy w Polsce i nie do końca wiadomo, skąd otrzyma emeryturę i w jakiej wysokości. Dlatego spróbuje się dzisiaj przyjrzeć tym zagadnieniom oprócz oczywiście naszego słowa klucz czyli – wiek emerytalny w Anglii. Jednak zanim zacznę muszę zaznaczyć, że nie jestem specjalistą z tej dziedziny, dlatego traktujcie ten wpis jako informacje wstępne, które należy rozszerzyć i uściślić. A więc zaczynajmy.

Wiek emerytalny w Anglii

Na terenie Wielkiej Brytanii, zobowiązani jesteśmy do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a te z kolei odprowadza pracodawca. W przypadku samo-zatrudnienia musimy sami tego dopilnować. Na obecną chwilę wiek emerytalny w UK jest różnicowany, przede wszystkim w zależności od płci oraz daty urodzenia. Jednakże według najnowszej reformy ja muszę pracować do 68 roku życia (zapewne to zostanie zmienione na więcej).

Kobieta – urodzona przed 6 kwietnia 1950 r., przysługuje jej wiek emerytalny równy 60 lat. Z kolei urodzona 6 kwietnia 1950 r., ale przed 6 grudnia 1953 r., wiek emerytalny jej wynosi pomiędzy 60 a 65 rokiem życia. Ale jeśli kobieta urodziła się 6 grudnia 1953 r., ale przed 6 kwietnia 1978 r., jej wiek emerytalny wynosi pomiędzy 65 a 68 rokiem życia, w zależności od dokładnej daty urodzenia. Kobieta urodzona 6 kwietnia 1978r. i później, ma wiek emerytalny równy 68.

Mężczyzna – urodzony przed 6 grudnia 1953 r., będzie miał wiek emerytalny wynoszący 65 lat. Ale gdy jego data urodzin to 6 grudnia 1953 r., ale przed 6 kwietnia 1978 r., to jego wiek emerytalny wyniesie pomiędzy 65 a 68, w zależności od dokładnej daty urodzenia. A jeżeli urodzony został 6 kwietnia 1978r. i później, to jego wiek emerytalny wyniesie 68 lat.

Sam okres pracy w Wielkiej Brytanii jest wliczany do samego stażu pracy. Nie ma tutaj też potrzeby odprowadzania dodatkowych dobrowolnych składek na ZUS, aby zachować uprawnienia emerytalne. I co najważniejsze praca w Anglii w niczym nie pogarsza naszej sytuacji z punktu widzenia ubezpieczenia społecznego.

Jednak należy wiedzieć o tym, że okres pracy za granicą w obrębie Unii Europejskiej zawsze wlicza się do stażu pracy. W UK sumowaniu podlegają wszystkie okresy pracy w każdym z krajów UE. dzięki temu sama Przynależność do Wspólnoty daje nam wiele korzyści, niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pytanie co się stanie jak już faktycznie dojdzie do bretixu.

 

Na przykład, jeżeli pracowaliśmy w kraju UE łącznie dłużej niż rok, a nasz łączny, staż  pracy we wszystkich krajach UE jest wystarczający do uzyskania emerytury w tym kraju to automatycznie nabywamy prawo do uzyskania emerytury również z tego kraju. Emerytura w Anglii wypłacana jest w części odpowiadającej okresowi, w którym składki były odprowadzane, jeśli nie pracowaliśmy w danym kraju dłużej niż rok, okres pracy zostanie nam zaliczony do emerytury na takich samych zasadach, jakbyśmy w tym czasie pracowali no i odprowadzali składki.

Co dzięki temu zyskujemy?

Przykładowo pracując 20 lat w innym kraju i 20 lat w Wielkiej Brytanii, uzyskamy w obydwu krajach prawo do emerytury, jakie przysługuje osobie posiadającej 40 letni staż pracy – w odpowiedniej części, czyli z każdego z tych krajów będziemy otrzymywać część emerytury. Emerytura w UK  wypłacana jest na tych samych zasadach, na jakich wypłacane są obywatelom państwa, z którego otrzymujemy emeryturę. Oczywiście nie jest dopuszczalna dyskryminacja obywateli innych krajów oraz własnych mieszkających w innym kraju.

Prywatna emerytura w UK

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym rodzaju świadczeń, a więc osoby, które w wieku emerytalnym chcą mieć więcej pieniędzy bądź też nie mogą skorzystać z emerytury firmowej, mogą skorzystać z prywatnych emerytur. Przez wiele lat przekazując firmie pieniądze, które następnie są inwestowane. Rynek obfituje w mnóstwo różnych firm, którym możemy powierzyć swoje pieniądze, jednak proponuje, przed tą decyzją zastanowić się jaki rodzaj pension provider nam odpowiada, czyli po prostu w co będziemy inwestować? Możemy też poszukać fachowej pomocy u doradztwa finansowego.

Koniecznie przeczytaj ten wpis: Emerytura nie jest Ci potrzebna.

Wypłacając swoje pieniądze możemy liczyć na pewne ulgi podatkowe, co jest argumentem za tą formą inwestowania. Jeśli osiągniemy 55 rok życia, firmy mogą wypłacić nam  25% w gotówce nie płacąc podatku lub zamienić pozostałą kwotę na annuity. Niektóre fundusze oferują  pieniądze po 60 lub 65 roku życia (najczęściej to sam decydujesz o dacie jednakże min. to 55 lat). Można także wypłacić całość pieniędzy w gotówce, jednak robiąc to zapłacisz podatek – 75% całej kwoty. Tutaj zaznaczę jeszcze taką ciekawostkę, mianowicie możesz korzystać z prywatnej emerytury i w dalszym ciągu pracować zawodowo.

A wracając do annuity, jest to produkt finansowy, który przynosi co miesiąc lub rok określoną ilość pieniędzy, tutaj podobnie jak z wyborem pension provider musisz się zastanowić jakiego rodzaju annuity chcesz wybrać. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę parę faktów:

  • czy też chcesz by inni członkowie rodziny również je otrzymywali,
  • czy może chcesz otrzymywać więcej pieniędzy w późniejszych latach, itp.
  • jaki jest stan zdrowia, czy chcesz nadal inwestować,

Pamiętaj też, że wybierając annuity bardzo trudno później z niej zrezygnować. Czasem w ogóle nie jest to możliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem przed podjęciem decyzji jest kontakt z doradcą finansowym. To już byłoby na tyle, mam nadzieje, że udało mi się poruszyć najważniejsze wątki związane z emeryturą, jaki wiek emerytalny w Anglii obowiązuje, no i jak można zaoszczędzić dzięki tego typu świadczeniom.

 

źródło:

www.moneygrabbing.co.uk
www.moneygrabbing.co.uk

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight − seven =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.