HOME / FIRMA I BIZNES / Wypadki, odszkodowania powypadkowe w UK

Wypadki, odszkodowania powypadkowe w UK

Wypadki i odszkodowania powypadkowe w UK

Wypadki, odszkodowania powypadkowe w UK

Niestety wypadki się zdarzają i to w najróżniejszych okolicznościach – w pracy, w samochodzie, na ulicy, a także z powodu wadliwych produktów jak i niebezpiecznych warunków panujących na czyjejś posiadłości.

W niniejszyszym przewodniku zajmiemy się wyjaśnieniem zasad ubegania się o odszkodowanie powypadkowe.

Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie?

Jeżeli wydaje ci się, że ktoś przyczynił się do twojego wypadku i w rezultacie  została ci wyrządzona krzywda, prawdopodobnie masz prawo wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie i warto jest skontaktować się z prawnikiem.

Czy do złożenia roszczenia potrzebny jest prawnik?

Tak w większości przypadków. Prawo odszkdowawcze potrafi być skomplikowane więc powinieneś upewnić się, że masz odpowiednią reprezentację.

Teoretycznie można zająć się własnym roszczeniem ale nie jest to rekomendowane z powodu zawiłości prawnych.

Sam fakt, że jest się poszkodowanym w wypadku jest wystarczająco stresujący więc warto skontaktować się z prawnikiem, który zajmie się roszczeniem w imieniu poszkodowanego.

Kiedy sprawa ulega przedawnieniu?

Z roszczeniem o odszkodowanie należy wystąpić w ciągu 3 lat od dnia wypadku. W przypadku gdy osoba poszkodowana jest osobą niepełnoletnią, ten 3-letni termin rozpoczyna się z chwilą uzyskania przez osobę poszkodowaną pełnoletności.

Wypadki odszkodowania powypadkowe w UK

Wypadki drogowe

Pan Kowalski wracał samochodem z pracy w godzinach wieczornych. Gdy zatrzymał się na światłach został uderzony w tył przez rozpędzony pojazd. Siła uderzenia nie była zbyt duża a kierowca drugiego pojazdu natychmiast przyznał się do winy. Kierowcy wymienili się detalami ubezpieczenia. Po powrocie do domu Pan Kawalski czuł się dobrze jednak następnego dnia rano zaczął odczuwać bóle szyji i pleców. Udał się z nimi do lekarza, który stwierdził, że na skutek wypadku Pan Kowalski odniósł obrażenia typu „whiplash”.

Whiplash to jedno z najczęściej występujących obrażeń w wypadkach drogowych. Jest to obrażenie tkanki miękkiej kończyn górnych objawiające się najczęściej bólem szyji, głowy, ramion, górnej części pleców a czasami nawet drętwieniem ręki lub dłoni. Ból ten potrafi trwać od kilku dni do kliku miesięcy. W najgorszych przypadkach może nawet trwać powyżej roku.

Pan Kowalski jest oczywiscie osbą fikcyjną ale mógłby być jedną z kilkuset tysięcy osób zgłaszających się do kancelarii prawnych każdego roku w celu uzyskania odszkodowania.

Odszkodowanie powypadkowe może uzyskać każda osoba, która została poszkodowana w wypadku z nie swojej winy. Pasażerowie są tutaj w dobrej pozycji ponieważ mogą oni odzyskać odszkodwanie niezależnie od tego czy znajdowali się w pojeździe sprawcy czy poszkodowanego.

 

Na wysokość odszkodowania składają sie dwa czynniki:

  1. Odszkodowanie za obrażenia ciała. Jest to odszkodwanie za ból, cierpienie i utratę sprawności poniesione w skutek wypadku. Oblicza się je na podstawie odniesionych obrażeń, okresu leczenia oraz przyszłej niepełnosprawności poszkodowanego.
  2. Odszkodwanie za szkody finansowe poniesione w skutek wypadku. Na ten element sprawy mogą się składać:
  • Stracone zarobki,
  • Koszty leczenia i lekarstw,
  • Koszty opieki,
  • Koszty podróży związane z wypadkiem.

Dodatkowo kierowca pojazdu może odzyskać swój wkład ubezpieczeniowy (excess) oraz koszt naprawy samochodu.

Co robić w razie wypadku?

Należy spisać numer rejestracyjny sprawcy, wymienić się z nim detalami ubezpieczenia. Dobrze jest też spisać detale świadków oraz zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia.

Jeżeli istnieje podejrzenie, że kierowca drugiego pojazdu jest nieubezpieczony lub jeśli na przykad czuć od niego alkohol to powinno się wezwać natychmiast policję.

Powinno się też zgłosić wypadek swojemu ubezpieczycielowi oraz udać się do lekarza lub szpitala.

Powinieneś również skontaktować się ze swoim prawnikiem.

Wypadki w pracy

Jeżeli miałeś wypadek w miejcu pracy z nie swojej winy to może należeć ci się odszkodowanie od pracodawcy za uszczerbek na zdrowiu. Pamiętaj, aby poinformować swojego pracodawcę o wypadku w celu spisania raportu powypadkowego.

Każdy pracodawca ma prawny obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności za wypadki swoich pracowników oraz osób trzecich. To właśnie ubezpieczyciel zajmuje się wypłacaniem odszkodowania.

Poniżej podane są najbardziej typowe rodzaje wypadków w pracy.

Wypadki spowodowane podnoszeniem ciężarów.

Twój pracodawca musi zapewnić szkolenie wszystkim pracownikom, od których wymaga się podnoszenia ciężkich przedmiotów. Podczas szkolenia przedstawione są sposoby prawidłowego dźwigania ciężarów.

Kontuzje będące wynikiem tego typu wypadków spowodowane są najczęściej niewłaściwym dźwiganiem lub dźwiganiem nadmiernych ciężarów. Doprowadza to w efekcie do nadwyrężeń kręgosłupa, wiązadeł lub ścięgien.

Wypadki spowodowane przez niebezpieczne warunki panujące w miejscu pracy.

Na każdym pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiednich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy. Tak więc, jeśli poślizgniesz się na mokrej podłodze w biurze, potkniesz się o kabel wystający z podłogi lub przewrócisz się na niewłaściwie zabezpieczonych schodach to odpowiedzialny za to może być właśnie twój pracodawca. Jego odpowiedzialność dotyczy również oświetlenia, wentylacji oraz ogrzewania w miejscu pracy.

Obowiązek ten istnieje we wszystkich miejscach pracy niezależne czy jest to fabryka czy też biuro.

Wypadki spowodowane uszkodzonym sprzętem lub wadliwymi urządzeniami.

Dotyczy to wszystkich sytuacji, w których dostarczone ci przez pracodawcę narzędzie pracy jest wadliwe i w rezultacie powoduje obrażenia ciała. Pod pojęciem „narzędzie pracy” rozumiemy każdy sprzęt dostarczony przez pracodawcę a służący do wykonywania obowiązków w pracy. Do narzędzi pracy zaliczają się zarówno maszyny w fabrykach, wózki widłowe jak i inne wyposażenie na przykład rower dostarczony przez pracodawcę.

 

Wypadki spowodowane zaniedbaniem współpracowników.

Pracodawca odpowiada nie tylko za sprzęt dostarczany pracownikom czy stan w jakim znajduje się miejsce pracy ale również za pracowników, których zatrudnia. Dlatego też za wypadki spowodowane niedbalstwem współpracowników odpowiedzialność prawdopodobnie poniesie twój pracodawca.

 

Czy mogę stracić pracę gdy zdecyduję się złożyć roszczenie przeciwko mojemu pracodawcy?

Jeżeli zostaniesz ukarany dyscyplinarnie lub zwolniony w związku ze złożeniem roszczenia o odszkodowanie za obrażenia ciała to przeważnie możesz się również starać o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego zwolnienia.

Najważniejsze to zapamiętać, że ubezpieczyciele wymagają od twojego pracodawcy przestrzegania zasad BHP.

Twoje roszczenie daje ubezpieczycielowi do zrozumienia, że zasady te nie są w pełni przestrzegane w twoim miejscu pracy.

Ubezpieczyciel może następnie wywrzeć nacisk na twojego pracodawcę, żeby ten zapewnił bezpieczniejsze warunki pracy dla ciebie i twoich współpracowników.

Pamiętaj więc, że jeżeli nie zgłosisz roszczenia tym razem to następny wypadek może się okazać dużo poważniejszy.

Tak jak w przypadku wypadków drogowych na wysokość odszkodowania składają sie dwa czynniki:

1. Odszkodowanie za ból, cierpienie i stratę sprawności.

2. Odszkodwanie za straty finansowe poniesione w skutek wypadku. (Patrz wyżej w sekcji wypadki drogowe)

Odszkodowanie z tytułu poślizgnięcia lub potknięcia się.

Niestety wypadki w miejscach publicznych zdarzają się bardzo często – może być to poślizgnięcie sie na mokrej podłodze w sklepie, potknięcie się na nierównym chodniku, itd.

Płacąc podatki oczekujemy bezpiecznych dróg i chodników jednakże zarządy miast i dzielnic nie są zobowiązane do naprawy każdego najdrobniejszego defektu gdyż byłoby to praktycznie niemożliwe.

Gdy na drodze lub chodniku występują znaczne dziury albo znaczne nierówności a może nawet występuje tam chybotliwa powierzchnia chodnikowa, która spowoduje wypadek to być może bedziesz się mógł ubiegać o odszkodowanie.

 

 

Co robić gdy odniesiemy obrażenia ?

  1. Zalecene jest udać się do lekarza lub szpitala.
  2. Jeżeli jest to możliwe to po wypadku zrobić zdjęcia defektu, jest to bardzo pomocne gdy zdjęcia będą dokładnie pokazywały jakiego rozmiaru jest uszkodzenie, można do tego celu użyć linijki lub innego obiektu, który jest łatwo zmerzyć.
  3. Dobrze jest też wiedzieć jak długo defekt istniał zanim doszło do wypadku. Jeżeli są świadkowie wypadku to wskazane jest zebrać ich dane.
  4. Zgłosić zdarzenie do do władz lokalnych lub właściciela posesji.

 

Jak złożyć pozew o odszkodowanie?

Powinieneś skontaktować się z prawnikiem, który zbierze od ciebie najważniejsze informacje. Aby wnieść pozew, musisz udowodnić, że:

  1. Wypadek nie został spowodowany z twojej winy (jeśli uważasz, że wypadek był częściowo z twojej winy, być może nadal będziesz mógł uzyskać odszkodowanie, w takich sytuacjach warto jest skonsultować się prawnikiem).
  2. Występujące obrażenia ciała powstały w skutek wypadku.
  3. Spawa nie jest przedawniona (mniej niż 3 lata od dnia wypadku)

 

Przewodnik na temat pozwów o zaniedbanie lekarskie

Co roku, miliony ludzi w Wielkiej Brytanii poddawanych jest  leczeniu przez różnych specjalistów na wiele schorzeń. W większości przypadków leczenie przebiega bezproblemowo. Niestety zdaża się, że zarówno diagnoza jak i leczenie są błędne co może prowadzić do utraty zdrowia a nawet śmierci czy niepełnosprawności.

W jakich przypadkach można się ubiegać o odszkodowanie?

Jeżeli leczenie jakiemu zostałeś poddany było błędne i w rezultacie  została wyrządzona ci krzywda  być może masz prawo wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie. Należy udowodnić, że standard leczenia spadł poniżej wymaganej normy co spowodowało pogorszenie stanu zdrowia. Roszczenia przeciwko służbie zdrowia są bardzo skomplikowane i sprawy różnią się od siebie diametralnie więc warto skontaktować się z prawnikiem w celu przedyskutowania sprawy.

Czy mogę złożyć  skargę na szpital lub przychodnię w której odbywało się leczenie ?

Tak, złożenie skargi jest nawet wskazane. Szpital lub przychodnia na którą składamy skarge musi naszą skargę rozpatrzyć. Skarga powinna zawierać wyjaśnienia  odnośnie przebiegu leczenia i jego rezultatów  z opisem jakiego uszczerbku na zdrowiu doznałeś oraz powodu złożenia skargi. Twoja skarga może zostać rozpoznana  poprzez wyjaśnienie bądź też przez przeprosiny jeżeli okaże się, że wina jednostki medycznej jest nieznaczna.

 

Gdzie złożyć skargę?

  1. Podstawowe informacje jak złożyć skargę znajdziesz na www.nhs.uk
  2. Bezpośrednio do szpitala lub przychodni

 

Kto może pomóc w napisaniu skargi?

  1. Patient Advice and Liason Service (PALS) www.pals.nhs.uk
  2. Niezależny Serwis Skarg (ICAS) www.seap.org.uk/icas

 

 

O czym warto pamiętać?

Nawet jeśli wypadek w pracy lub kolizja drogowa wydaje się błacha nie należy jej ignorować ponieważ poziom adrenaliny często powoduje, że początkowo nie odczuwamy bólu.

  • Spisz wszystkie detale strony przeciwnej,
  • Spisz dane świadków,
  • Zrób zdjęcia,
  • Pójdź do lekarza,
  •  Zadzwoń do prawnika po dalszą poradę.

Pamiętaj aby udać się do lekarza GP na wizytę kontrolną, zebrać podstawowe informacje od strony przeciwnej i zapytać prawnika czy istnieje szansa na złożenie roszczenia. W sprawach odszkodowań powypadkowych porada jak i prowadzenie sprawy jest z reguły bezpłatne więc warto zadzwonić i zapytać.

Autorem artykułu jest Wiktor Buza prawnik (Senior Solicitor) w kancelarii Moore Blatch specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań powypadkowych.

ypadki odszkodowania powypadkowe w UK

moore blatch southampton prawnicy

 

więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami!

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 16 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.