HOME / INNE / MOTORYZACJA / Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy


4 grudnia weszły zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Osoby aspirujące do bycia kierowcą będą musiały bezpiecznie korzystać z nawigacji satelitarnej, a długość niezależnej jazdy będzie podwojona. Znikną też niektóre manewry i zostaną zastąpione innymi.

Zmiany w egzaminach zostały zapowiedziane już w kwietniu. Minister Transportu, Andrew Jones zapowiedział wówczas, że wprowadzenie zmian przyczyni się do redukcji wypadków na drogach i ratowania życia. – Drogi w UK są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie, ale ciągle szukamy sposobów, aby je jeszcze ulepszyć – zapowiedział ówczesny minister.

Od wczoraj w egzaminach nastąpiły cztery duże zmiany:

1) Korzystanie z nawigacji

Egzaminatorzy będą sprawdzać, że kursanci potrafią podczas jazdy korzystać z nawigacji oraz jechać zgodnie z przekazywanymi przez nią wskazówkami. Nie będzie można jednak przyjść ze swoim urządzeniem, a trzeba będzie korzystać z tego, które przyniesie egzaminator – będzie to model TomTom Start 52.

2) Wydłużenie czasu jazdy samodzielnej 

Czasu jazdy samodzielnej tzw. independent driving  został wydłużony do 20 minut. Do tej pory jazda ta trwała 10 minut.

3) Nowe manewry

Zmiany będą dotyczyły też niektórych manewrów. Zawracanie na zakręcie zostanie zastąpione bardziej praktycznym parkowaniem w zatoczce. Nie będzie też sprawdzana umiejętność zawracania na trzy. Kandydaci na kierowców będą za to egzaminowani z parkowania, bezpiecznego włączania się do ruchu, zatrzymywania i wycofywania , wyjazdu z parkingu oraz zatrzymywania się po prawej stronie drogi – informuje Mirror.

4) „Show me, tell me”

Na początku egzaminu kursant usłyszy pytanie dotyczące bezpiecznej jazdy („Tell me”), np. „Powiedz jak sprawdzić, czy hamulce działają przed rozpoczęciem podróży”, a już w trakcie jazdy zostanie poproszony o zademonstrowanie praktycznej umiejętności („Show me”), np. włączanie wycieraczek, włączanie podgrzewania tylnej szyby.

Nie zmieni się liczba błędów, które można popełnić podczas jazdy – nie można ich zrobić więcej niż 15. Opłata za egzamin również pozostanie taka sama.

 

www.goniec.com
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Blue Badge, Gdzie Mogę Parkować

Blue Badge, Gdzie Mogę Parkować?

Tym razem zajmiemy się kolejnym aspektem związanym z niebieskimi plakietkami. Prostym, ale zarazem również, niezwykle istotnym dla każdego kierowcy, który ma problemy z chodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + fifteen =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.