HOME / PORADNIKI / Jak zmniejszyć koszt pożyczki?

Jak zmniejszyć koszt pożyczki?

Jak zmniejszyć koszt pożyczki? W obecnych czasach jest coraz pewniejsze, że z jakieś pożyczki skorzystasz. Bo przecież na tym banki i inne firmy pożyczkowe zarabiają. I gdziekolwiek nie spojrzysz, to łatwo Ci będzie znaleźć reklamę jakieś formy zadłużenia. A dług kosztuje. Jak radzić sobie z pożyczką, gdy się taką posiada?


Jak zmniejszyć koszt pożyczki?

Jak zmniejszyć koszt pożyczki? W obecnych czasach jest coraz pewniejsze, że z jakieś pożyczki skorzystasz. Bo przecież na tym banki i inne firmy pożyczkowe zarabiają. I gdziekolwiek nie spojrzysz, to łatwo Ci będzie znaleźć reklamę jakieś formy zadłużenia. A dług kosztuje. Jak radzić sobie z pożyczką, gdy się taką posiada?

Unikaj kar

Gdy już podpiszesz umowę, to raczej nic nie możesz zrobić z wielkością odsetek. Ale możesz zadbać o unikanie dodatkowych opłat. Jakimi są kary. Co możesz zrobić, by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy?

    • płać w terminie

Dzięki płatnościom w terminie unikasz kar. A te mogą być niebywale wysokie. W przypadku kart kredytowych kara za brak wpłaty w ustalonym terminie może wynosić do £12. Dlatego zapisz sobie datę w kalendarzu, ustaw przypomnienie. Lub zrób stałe zlecenie, a wszystko zrobi się za Ciebie automatycznie

    • Nie przekraczaj limitu

Podobnie może Cię kosztować przekroczenie swojego limitu pożyczkowego na karcie, debecie. Każde wyjście poza limit posiada swoją cenę. Jaką? To zależy od firmy. Przeważnie jest to kwota w wysokości £ 12. Aby uniknąć takich sytuacji, sprawdzaj, co tydzień, co miesiąc, jak wiele wydałeś.

Dormancy fee

A jeśli spłaciłeś np kartę kredytową i nie zamierzasz jednak jej używać, to sprawdź, czy nie naliczą Ci w związku z tym dormancy fee. Niektóre firmy posiadają taką opłatę za nieużywanie karty. Co może kosztować od £2 do £20, w zależności od firmy. Dlatego sprawdź swoją umowę. I jeśli nie zamierzasz korzystać z karty, to od po prostu zamknij konto.

.

Jak zmniejszyć koszt pożyczki? Wykorzystaj oszczędności

Nic nie daje takich oszczędności, jak brak kredytu czy pożyczki. Jeśli więc nie odkładasz na konkretny, ważny cel i raczej w najbliższym czasie nie wykorzystasz tych pieniędzy, to finansowo bardziej opłaca Ci się nimi spłacić swoje zadłużenie. A gdy już je spłacisz, wtedy to co dawałeś firmie pożyczkowej, możesz zacząć wpłacać na swoje konto oszczędnościowe.

Skorzystaj z innego kredytu

Dzięki dużej konkurencji na rynku, może się okazać, że wzięcie kolejnej pożyczki na spłatę wcześniejszego kredytu, będzie Ci się opłacać. Bo nowa firma proponuje korzystniejszą umowę – mniejsze oprocentowanie, lepszą umowę. Ale zadłużysz się w nowej firmie, najpierw dobrze się zastanów i przeanalizuj warunki. Jak wiele możesz zaoszczędzić na zmianie oprocentowania, wielkości spłacanej raty, to pozwoli ustalić Ci ten kalkulator.

Dodatkowa wpłata

Jeżeli jednak nie możesz spłacić pożyczki w całości, postaraj się nieco nadpłacić ją. Każde dodatkowe pieniądze sprawiają, że podstawa kredytu staje się mniejsza. A z nią i odsetki. Najpierw jednak sprawdź, na jakich warunkach możesz to zrobić. Bo zwyczajowo raczej nie możesz tak po prostu zapłacić więcej. Zazwyczaj musisz najpierw zawiadomić instytucję, w której masz kredyt. Potem masz 28 dni na dokonanie dodatkowej wpłaty.
Od lutego 2011 r. w przypadku unsecured personal loan (czyli pożyczek, które nie są zabezpieczone zastawem, takim jak hipoteka) do £8,000 , prawnie jesteś zwolniony z kar/ kosztów wiążących się z dodatkowymi wpłatami. Pożyczka tak musi być jednak wzięta po lutym 2011 r., a dodatkowe wpłaty dotyczyć jednego roku i nie przekroczyć wysokości £8,000.
Jeśli masz większą pożyczkę i chcesz ją nadpłacić kwotą wyższą od £8,000, to możesz zostać obciążony opłatą. W wysokości 0,5 lub 1 % nadpłacanej kwoty. Czyli jeśli chcesz nadpłacić kredyt i masz na to £9,000, to zostanie ci naliczona kara za wcześniejszą spłatę w wysokości do £90.

Zrezygnuj z ubezpieczenia

Mowa tutaj o PPI, czyli o payment protection insurance. Wiele takich ubezpieczeń zostaje włączonych do umów o kredyt, pożyczkę. Czasami nawet bez wiedzy osoby, która taki kredyt bierze. Ma to być zabezpieczenie w przypadku z trudnością spłaty długu w przypadku choroby, wypadku czy utraty dochodów. Tyle, że nie zawsze właściwie musisz z takiego ubezpieczenia korzystać. A jeśli dostałeś je bez swojej wiedzy czy świadomości i uważasz, że dasz radę zadbać sam o spłatę pożyczki, bez konieczności wspomagania się ubezpieczeniem, to możesz wnioskować o jego zwrot.
Na początek sprawdź w swojej umowie, czy pojawiają się w niej takie sformułowania:

  • Payment cover
  • Protection plan
  • Loan protection
  • ASU
  • Loan care

Jeśli tak, to prawdopodobnie PPI zostało Ci sprzedane. Jak się ubiegać o jego zwrot?

Znajdź dowody

Znajdź wszystkie dokumenty i zrób kopie tych, które są dotyczą PPI. Czyli pokazują przede wszystkim, że posiadasz taką polisę i że płacisz za nią.

Napisz list

Powiadom firmę, w której podpisywałeś umowę o pożyczkę. Po prostu napisz list i prześlij go razem ze wszystkimi dowodami, dokumentami potwierdzającymi twoją sprawę. Wyjaśnij, dlaczego uważasz, że PPI zostało Ci niepotrzebnie sprzedane. Aby mieć pewność, że list jest poprawnie sformułowany, możesz skorzystać z szablonu oferowanego przez Money Advice Sevice, który znajdziesz tu

Skontaktuj się z FOS

Jeśli w ciągu 8 tygodni nie otrzymasz odpowiedzi od firmy pożyczkowej, złóż skargę do Rzecznika do Spraw Finansowch. Czyli do Financial Ombudsman Service (FOS). Swoją skargę będziesz musiał złożyć wypełniając odpowiedni kwestionariusz. Na jego podstawie Rzecznik oceni, czy PPI zostało Ci niesłusznie sprzedane. I czy w związku z tym należy Ci się jego zwrot.

Więcej o PPI i jego zwrocie dowiesz się z tych artykułówJak samemu odzyskać PPI?
Co to jest PPI claim?

Jeśli chcesz zmniejszyć koszty swojego zadłużenie, gdyż masz wiele kredytów i czujesz, że wpadasz powoli w pętlę zadłużenia, to jakimś rozwiązaniem może być dla Ciebie kredyt konsolidacyjny. Co oznacza po prostu, że łączysz swoje pożyczki, długi w jeden wielki kredyt. I spłacasz go w jednej firmie. Ale taka forma zadłużenia jest obecnie coraz mniej dostępna. i przeznaczona raczej dla osób, które wyczerpały już inne opcje zmniejszenia swoich długów. Bo kredyt konsolidacyjny może oznaczać ustanowienia np. hipoteki pod Twój dom. Czyli w przypadku trudności ze spłatą, ryzykujesz utratą domu. Finansowo takie kredyty konsolidacyjne mogą być także mniej opłacalne. Nawet jeśli mają niższe oprocentowanie czy rata pożyczki jest mniejsza, to jeśli pożyczka jest wzięta na długi okres, to i tak możesz w sumie zapłacisz więcej. A gdy go już weźmiesz, zadbaj o spłaty w terminie i nie zaciągaj nowych długów. Jeśli zaś potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy, skorzystaj z darmowych porad. Listę takich ośrodków znajdziesz tutaj.

A jak Ty radzisz sobie ze spłatami pożyczek? Masz jakiś sposób, by pozbyć ich się łatwo, szybko i bez zbędnych kosztów?

źródło: www.smartpolak.co.uk

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 7 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.