HOME / CIEKAWE MIEJSCA W UK / Jak dostać się na Malediwy?

Jak dostać się na Malediwy?

Jak dostać się na Malediwy?


Jak dostać się na Malediwy?

Malediwy to dla biologów morza całkiem dobre miejsce do szukania praktyk, wolontariatu, a nawet pracy. Powód jest dość prosty. Od kilku lat wszystkie duże resorty na Malediwach są prawnie zobowiązane do zatrudnienia biologów morza. Okazuje się jednak, że nie ma w tym kraju możliwości studiowania biologii morza lub podobnych kierunków (w tym celu trzeba wyjechać na przykład do Malezji lub Australii). Brakuje więc lokalnych specjalistów i resorty muszą regularnie zatrudniać ich zza oceanu.

Mogłoby się wydawać, że koszty takiego wyjazdu na staż lub wolontariat są zbyt duże dla przeciętnego Polaka… nie musi być jednak tak źle! 😉 Na moim stażu mam zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie i wizę pracowniczą, a do tego dostaję „drobne stypendium”, które po 3 miesiącach w całości pokryje moje koszty podróży. Tak więc zakup biletów jest swego rodzaju szybko zwracającą się inwestycją ;). Na miejscu mogę też bezpłatnie korzystać z różnych atrakcji resortu, takich jak nurkowanie, kajaki, windsurfing, paddle boarding i wiele, wiele innych. 🙂 Można więc powiedzieć, że mam za darmo 3-miesięczne wakacje w stylu „work & travel” i przy okazji wyjdę też finansowo lekko na plus. Jak jednak szukać ofert w tym miejscu, mieszkając w Europie?

Jak dostać się na Malediwy?

Jest na to kilka sposobów…

  1. Warto po prostu zapytać wujka Google o oferty pracy dla biologów na Malediwach. Wbrew pozorom, czasem można w ten sposób znaleźć całkiem ciekawe propozycje. Oczywiście małe jest prawdopodobieństwo znalezienia czegokolwiek, pisząc zapytanie po polsku, bo większość ofert skierowanych do „światowych” biologów  napisana jest w języku angielskim. Tu jest przykład gotowej frazy, którą można użyć do wyszukiwania – www.lmgtfy.com/?q=marine+biology+job+maldives 🙂
  2. Można też wygooglać strony internetowe malediwskich resortów. Niektóre z nich ogłaszają nowe oferty pracy właśnie na swoich stronach. Można też znaleźć na tych stronach kontakt mailowy i wysłać im swoje CV z zapytaniem czy przypadkiem kogoś nie potrzebują. Wieść głosi, że ponoć czasem to działa… 😉
  3. No i w końcu najlepsza, według mnie, opcja. Osobiście ją przetestowałam i właśnie dzięki niej znalazłam się na Malediwach. To strona o nazwie Eco-islanders Maldives. Zawiera ona aktualne oferty pracy, praktyk oraz wolontariatów dla biologów morza zebrane z różnych resortów na Malediwach. Nowe oferty pojawiają się zwykle raz w miesiącu. Jeśli któraś oferta Ci się spodoba i zechcesz na nią zaaplikować, musisz jedynie wypełnić prosty formularz dostępny na stronie, a następnie wysłać go pod wskazany email wraz z aktualnym CV. Twoje zgłoszenie zostanie wtedy przekazane do odpowiedniego resortu. Jeśli w resorcie się Tobą zainteresują, najprawdopodobniej dostaniesz e-maila z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype.

 

Jak dostać się na Malediwy
Jak dostać się na Malediwy?

 

Każdy resort ma swoje specyficzne wymagania odnośnie pracowników i stażystów, więc warto uważnie czytać oferty, żeby wiedzieć, w co się człowiek pakuje ;). Jest jednak wiele wymagań, które powtarzają się w niemal wszystkich ofertach:

 

  •  Bardzo dobry poziom języka angielskiego – tu nie ma co ściemniać, bo i tak będzie to zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobrze jest umieć nie tylko się komunikować, ale też ciekawie opowiadać o zwierzętach morskich, ich biologii i ekologii, ponieważ biolodzy w resortach zwykle edukują turystów poprzez prezentacje i pogadanki.
  • Często wymagana, a przynajmniej mile widziana jest znajomość jeszcze jednego dodatkowego języka. W moim przypadku język polski wystarczył, gdy wytłumaczyłam, że jestem w stanie po polsku jako tako dogadać się z Rosjanami, którzy akurat na tej wyspie są częstymi gośćmi. Czasem jednak wymagania językowe są bardziej konkretne i w zależności od resortu wymaga się np. dobrej znajomości niemieckiego, włoskiego lub francuskiego.
  • Wykształcenie wyższe z zakresu biologii morza lub podobnej dziedziny – Do pracy zazwyczaj wymagają tytułu magistra (MSc), ale do praktyk i wolontariatów zwykle wystarczy licencjat/inżynier (BSc). „Podobna dziedzina” w tym przypadku może oznaczać oceanografię, biologię, ekologię, ochronę środowiska i wiele innych kierunków. Jeśli jednak dziedzina nie jest bezpośrednio związana z morzem, warto wykazać swoje zainteresowanie światem podwodnym przez uczestnictwo w kursach, praktykach, konferencjach itp.
  • Konkretna wiedza o rafach i zwierzętach na nich mieszkających – Najlepiej, jeśli możesz taką wiedzę łatwo udowodnić. Może to być np. ukończony na studiach kurs z biologii tropikalnej, wiedza zdobyta na praktykach w akwarium albo chociażby odbyty kurs online o ekosystemach tropikalnych.
  • Doświadczenie w pracy w tropikach – czasem doświadczenie jest wymagane, czasem po prostu mile widziane. Można jednak znaleźć również oferty dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na rafach (tak było w moim przypadku – przed wyjazdem na Malediwy nigdy nie widziałam rafy koralowej).
  • Uprawnienia nurkowe – Tu w zależności od pracy, którą ma się wykonywać, wymagania mogą być bardzo różne. Zwykle wymagają minimum Advanced OWD, ale czasem wystarcza już podstawowy poziom OWD albo i chęć zrobienia takich uprawnień. Niektóre resorty mają jednak czasem wyższe wymagania – szukają osób z Rescue Diver, a nawet Divemasterów lub instruktorów. Ja do swojej pracy potrzebowałam mieć Advanced OWD i min 50 zalogowanych nurkowań. Kiedyś napiszę jeszcze więcej o kursach nurkowych, które warto ukończyć. 🙂
  • Umiejętność życia w wielokulturowym środowisku – Będziesz żyć na małej wyspie z ludźmi pochodzącymi z różnych krańców świata. Będą oni obchodzić różne święta, wyznawać różne religie, mówić różnymi językami, cieszyć się z różnych rzeczy… a czasem dziwić się naszym europejskim zwyczajom. Nie tylko trzeba tę wielokulturowość zaakceptować, ale najlepiej jest umieć się nią cieszyć. 🙂
  • Pasja! – Wbrew pozorom, to jest bardzo ważny czynnik przy wybieraniu pracowników do resortów. Tylko osoby, dla których praca jest też pasją, mogą dobrze się czuć w takich nieco odciętych od świata miejscach. Poza tym pasjonaci lepiej zachęcą turystów do działania, a tym samym wydawania pieniędzy w resorcie. 😉
  • Uśmiech i uprzejmość – Są bardzo ważne na rozmowach kwalifikacyjnych do wszystkich resortów, ale szczególnie tych pięciogwiazdkowych, bo ich klienci mają bardzo wysokie oczekiwania odnośnie zachowania pracowników. Tam często jeden z etapów rozmowy przeprowadzany jest przez ludzi, którzy mają za zadanie upewnić się, że spełniasz lokalne normy uprzejmości i pozytywności :). Warto więc od samego początku mieć uśmiech przyklejony do twarzy i prosić oraz dziękować, gdy tylko jest to możliwe. 🙂
  • Brak tatuaży i piercingu w widocznych miejscach – niektórych może to dziwić lub skłaniać do „buntu”, ale to wymaganie występuje niemal zawsze. Przez „widoczne miejsca” rozumie się głowę, szyję, ręce i nogi – wszystko co nie jest osłonięte uniformem, który zwykle składa się z krótkich spodni do kolan i koszulki z krótkim rękawem. Dozwolona jest jedna para skromnych kolczyków.
  • Możliwość funkcjonowania bez alkoholu i wołowiny – Malediwy są krajem islamskim, więc oficjalnie takie produkty mogą być dostępne jedynie w restauracjach w resortach, które mają specjalne licencje.

 

Ewelina

Tam i z potworem. Na co dzień spędzam swój czas w wodzie, pod wodą lub nad wodą, robiąc to o czym zawsze marzyłam. Nurkuję z rekinami, snurkluję na rafach koralowych, wiosłuję wzdłuż skalistych wybrzeży, wypatruję delfinów i wielorybów. Prowadzę tego bloga dla tych wszystkich, którzy jak ja chcą podróżować, odkrywać świat, rozwijać się i realizować swoje marzenia.

Zajrzyj na moją stronę www.potwory.net  lub odwiedź mnie na facebooku.




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Isle of Wight zwiedzanie

Isle of Wight zwiedzanie czyli co warto zobaczyć

Oddzielona od brytyjskiego wybrzeża Cieśniną Solent urokliwa wyspa Wight to nasza pierwsza propozycja w nowym cyklu pomysłów na podróże po Zjednoczonym Królestwie. Na wyspie znajdziecie ogrom atrakcji, wokół których nie sposób przejść obojętnie. Zapraszamy do lektury artykułu, po którym przekonacie się, że wcale nie trzeba wybrać się gdzieś daleko, aby na własne oczy zobaczyć coś niezwykłego. Isle of Wight słynie z niezwykłych krajobrazów, głównie za sprawą stromych wapiennych klifów. Będąc na niej nie zabraknie Wam także pomysłów na aktywne spędzenia dnia. Wyspa posiada także bardzo dobrą bazę dla turystyki rowerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × four =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.