HOME / INNE / Polscy nauczyciele w UK

Polscy nauczyciele w UK

Jak pewnie wielu Polaków mieszkających w UK, należę do kilkunastu polskich grup na facebooku, w których zawsze coś się dzieje :). Ktoś coś kupuje lub sprzedaje, o coś się kłóci albo o coś pyta… Wśród tych pytań, bardzo popularne są te o pracę. Ktoś szuka pracy i pyta czy ktoś inny wie albo co gorsze – „nie wie” gdzie ją znaleźć ;).


Polscy nauczyciele w UK

W ostatnim czasie kilka osób zapytało mnie o uznawalność polskich kwalifikacji nauczycielskich w UK. No i trochę z niedowierzaniem przyjęli moją odpowiedź, że polskie wykształcenie nauczycielskie jest tu jak najbardziej uznawane. No bo przecież słyszeli coś od kogoś, że komuś tam kiedyś ktoś czegoś nie uznał…

Tak, wiem… Słyszę to po kilka razy w tygodniu, bo wśród polskich społeczności w UK głównym źródłem informacji jest plotka. Ja jednak specjalizuję się w konkretach i faktach, nie w plotkach :). Polscy nauczyciele w UK

Sam proces uznawania polskich kwalifikacji nauczycielskich może trwać nawet do 16 tygodni, ale nie martw się, zwykle trwa krócej. Zwłaszcza, jeśli wcześniej zgromadzisz odpowiednie dokumenty i odpowiednio je przygotujesz. Ja dość często jestem zaangażowany w pomoc komuś, kto chce sobie takie kwalifikacje uznać, więc mam już w tym wprawę. Dlatego mogę się pochwalić, że gdy się za to zabiorę, to w przypadku Anglii, proces zajmuje średnio 4 tygodnie, a kiedyś mi się nawet zdarzyło, że zajął tylko dwa ;).

No właśnie, w przypadku Anglii, bo choć żyjemy w Zjednoczonym Królestwie, to jednak każdy z krajów członkowskich ma trochę inne prawo regulujące zawód nauczyciela i każdy przyznaje swój własny certyfikat o posiadanych uprawnieniach do nauczania. Co więcej, certyfikaty te nie są automatycznie uznawane pomiędzy krajami, więc jeśli będąc już nauczycielem przeprowadzasz się na przykład z Anglii do Walii lub Szkocji, to musisz uznawać swoje kwalifikacje od nowa. Tak więc dobrze się zastanów gdzie chcesz uczyć :).

Moim subiektywnym zdaniem, uznanie kwalifikacji nauczycielskich jest najłatwiejsze właśnie w Anglii i jest również najtańsze (bo za darmo  ). Dość łatwo powinno być również w Walii. Samo uznanie wykształcenia, co prawda nie powinno nic kosztować, jednak aby zacząć uczyć, należy być w rządowym rejestrze nauczycieli, a to już kosztuje. W Irlandii Północnej trzeba zapłacić kilkadziesiąt funtów za złożenie aplikacji. Podobnie jest też w Szkocji, ale tam jeszcze później płaci się kilkadziesiąt funtów rocznie za figurowanie w rejestrze.

To wszystko, choć może brzmi strasznie, jest warte zachodu, bo nauczyciele w UK zarabiają dość sporo, a przede wszystkim, są obdarzani zaufaniem i szacunkiem. Tak więc, jeśli masz polskie wykształcenie nauczycielskie i chcesz tu uczyć, to zabieraj się za działanie i aplikuj o uznanie swoich kwalifikacji. Mogę Ci w tym pomóc. Polscy nauczyciele w UK

 

Mariusz Milka

Edukacja Dorosłych w UK. Jestem specjalistą z zakresu edukacji dorosłych, pedagogiem doradcą zawodowym oraz nauczycielem angielskiego. Doradzam dorosłym oraz młodzieży w zakresie edukacji i kariery, zarówno osobiście, jak i przez Internet. Jeżeli chcesz skorzystać z mojej oferty, po prostu napisz do mnie wiadomość lub skontaktuj się ze mną na facebooku.
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.