HOME / PORADNIKI / Emerytura w Anglii. Dlaczego Polacy w UK nie interesują się swoją przyszłością?

Emerytura w Anglii. Dlaczego Polacy w UK nie interesują się swoją przyszłością?

Emerytura w Anglii

Dlaczego Polacy w UK nie interesują się swoją przyszłością?

Emerytura to bardzo istotna kwestia, o losach której decyduje wyłącznie każdy z nas. Można więc śmiało stwierdzić, że im większe zaangażowanie i świadomość o świadczeniu emerytalnym w trakcie  życia zawodowego, tym lżejsza i dogodniejsza przyszłość. I choć w Polsce obywatele obawiają się, czy kiedykolwiek zostanie im wypłacone, to emerytura w Anglii dla młodej Polonii jest kwestią pewną i wartą uwagi, gdyż zostanie nam wypłacona w walucie brytyjskiej. Niepokojące są jednak statystyki, które odzwierciedlają istotny brak zainteresowania Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii swoją emeryturą. Być może decyduje o tym brak wiedzy na ten temat.  Emerytura w Anglii

Skomplikowany i trudny system emerytalny w Wielkiej Brytanii poszedł w zapomnienie wraz z dniem 6 kwietnia 2016 roku, kiedy światło dzienne ujrzały nowe przepisy sprzyjające nie tylko obywatelom, ale również Polakom tam mieszkającym. Zmianom uległo wiele spraw, a koniecznością stało się  posiadanie co najmniej 35 lat składek na National Insurance (NI), aby móc cieszyć się maksymalnym świadczeniem emerytalnym. Podstawą stało się również przepracowanie minimum 10 lat, aby kwalifikować się do emerytury państwowej.

I choć na pierwszy rzut oka są to rzeczy, które spędzają sen z powiek, to są one przesłonione wieloma korzyściami, o których powinien pamiętać każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii. Dziś emerytury wypłacane będą każdego tygodnia w postaci pojedynczej kwoty.  Jeśli składki płacone na National Insurance będą znacznie mniejsze, nie oznacza to, że nie dostaniemy nic. Wręcz przeciwnie, otrzymamy kwotę, która będzie obliczona na podstawie dotychczasowych składek.

 

Emerytura w Anglii Poradnik Southampton

 

Wielka Brytania zdaje sobie sprawę z braku świadomości na temat przyszłości swoich obywateli, dlatego też zachęca ich do oszczędności, które odbiją pozytywne piętno na ich świadczeniu emerytalnym.  I tak na przykład Polak mieszkający w UK może zwiększyć swoją emeryturę poprzez regularne wpłacanie dodatkowych kwoty będącej uzupełnieniem płacenia dotychczasowych składek. Mimo, że będą to małe kwoty, to warto wziąć pod uwagę, że na przestrzeni kilkunastu czy kilkudziesięciu lat zgromadzi się ciekawa suma, która powiększy tym samym wysokość naszej emerytury w UK.

Zwiększyć świadczenie emerytalne możemy również poprzez odroczenie emerytury, a za każdy odroczony okres, otrzymasz niemal 5,8% więcej emerytury państwowej. Jeśli dostajesz £ 155.65 na tydzień (£ 8093.80 na rok) to dzięki opóźnieniu emerytury o jeden rok będziesz dostawać dodatkowo £ 468 rocznie. To bardzo ciekawa alternatywa szczególnie dla osób, które czują się na siłach, aby dalej być aktywnym zawodowo. Dzięki temu mogą nadal zarabiać i co najważniejsze – zwiększać świadczenie emerytalne.

A co w przypadku osób, które decydują się na wcześniejszą emeryturę? Otóż Twoja emerytura w UK zostanie wyliczona i wypłacona zgodnie ze składkami NI i może być dostępna dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku – po 68 roku życia. Dlatego warto opłacać prywatną emeryturę, gdzie można zacząć ją wypłacać już w wieku 55 lat.

Z tego też względu istotne jest odpowiednie dysponowanie swoimi pieniędzmi. Dzięki świadomości o swojej przyszłości, której brakuje większości Polaków, możemy zadecydować o swoich losach. A potrzeba tak niewiele. Poprzez metodę małych kroków możemy wspiąć się na wyżyny i zapewnić sobie spokojną przyszłość.

Niestety, ale większość z nas nadal nie zdaje sobie sprawy z istoty świadczenia emerytalnego. A szkoda, ponieważ rozsądne myślenie i oszczędzanie może doprowadzić nas do stabilności finansowej  przyszłych latach. Już teraz warto mieć na uwadze, że nawet kilkadziesiąt lat pracy w Wielkiej Brytanii nie przełoży się na zaskakujące profity, które pokryją standardy życiowe, lekarstwa i udogodnienia. Możemy o tym zapomnieć szczególnie, gdy życie z każdym rokiem staje się coraz droższe, a pensje czy świadczenia emerytalne nie są proporcjonalne do nich.

 

Radek Salak www.moneygrabbing.co.uk

Adres do poradnika: www.moneygrabbing.co.uk/go/poradnik-emerytura-w-Anglii

 

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + thirteen =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.