HOME / Wiadomości / UK / NAJBOGATSI LUDZIE NA WYSPACH. JEST SŁYNNY RANKING „SUNDAY TIMES”

NAJBOGATSI LUDZIE NA WYSPACH. JEST SŁYNNY RANKING „SUNDAY TIMES”

NAJBOGATSI LUDZIE NA WYSPACH. JEST SŁYNNY RANKING„SUNDAY TIMES”


NAJBOGATSI LUDZIE NA WYSPACH. JEST SŁYNNY RANKINGSUNDAY TIMES

685 miliardów funtów wynosi wartość majątku tysiąca najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii – wynika z opublikowanej przez dziennik „Sunday Times”, corocznej Listy Najbogatszych (Rich List). To prawie dziewięć razy więcej niż roczny przychód do budżetu Polski.

Ranking zawiera nazwiska tysiąca najbogatszych Brytyjczyków i osób, które rezydują i pracują w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli nie mają brytyjskiego obywatelstwa.

W pierwszym wydaniu listy w 1989 roku, na czele znalazła się królowa Elżbieta II, ale w ostatnich latach – po odjęciu od jej prywatnego majątku królewskiej kolekcji sztuki – nie mieści się nawet wśród pierwszych 300 osób (329.). Żeby w ogóle znaleźć się w rankingu, trzeba mieć na koncie co najmniej 110 milionów funtów – dwa razy więcej niż jeszcze w 2009 roku.

Jak wynika z obliczeń, aż 134 Brytyjczyków dysponuje majątkiem wartym co najmniej miliard funtów. Tylko dwa kraje na świecie mają więcej miliarderów: Stany Zjednoczone (445) i Chiny (284). Jednocześnie jednak to właśnie brytyjska stolica – Londyn – jest domem dla największej liczby multimiliarderów – aż 86, wyprzedzając Nowy Jork (74) i San Francisco (60).

Na czele tegorocznej edycji znaleźli się bracia Sri i Gopi Hinduja, prowadzący imperium biznesowe swojego ojca, który inwestował m.in. w branżę finansową, motoryzacyjną, paliwową i nieruchomości. Ich majątek jest wyceniany na 16,2 miliarda funtów.

Na drugim miejscu został uplasowany, urodzony na Ukrainie inwestor finansowy i właściciel firm muzyczno-medialnych, Len Blavatnik, którego majątek „Sunday Times” oszacował na 15,98 miliarda funtów. Gazeta przypomniała m.in., że jego londyńska posiadłość w Kensington Palace Gardens została przed laty opisana przez magazyn „New Yorker” jako „dom, który sprawia, że pobliska rosyjska ambasada wygląda jak skromna dacza”.

Ubiegłoroczni liderzy – David i Simon Reuben – spadli w tym roku na trzecie miejsce – mimo, że wartość ich majątku wzrosła o 900 milionów funtów w ciągu roku. Obaj Brytyjczycy zrobili majątek na „wojnach aluminiowych” w Rosji na początku lat 90., a następnie agresywnie inwestowali w Wielkiej Brytanii, m.in. w nieruchomości, infrastrukturę, bankowość i rozwój kultury.

Najmłodszy ze sklasyfikowanych to 25-letni książę Westminster z rodziną, który w ubiegłym roku, po niespodziewanej śmierci ojca, odziedziczył blisko 10 miliardów funtów, co dało mu dziewiąte miejsce.

Na liście tysiąca najbogatszych znalazło się zaledwie dwóch sportowców: kierowca Formuły 1, Lewis Hamilton, którego majątek jest wyceniany na 131 milionów funtów i napastnik Manchesteru United, Zlatan Ibrahimović (110 milionów). W głównym rankingu nie zmieścili się m.in. piłkarz Wayne Rooney (93 miliony) i tenisista Sir Andy Murray (77 milionów).

Silniejszą reprezentację mają muzycy, wśród których najbogatszy jest Sir Paul McCartney (780 milionów funtów), wyprzedzając autora muzyki musicalowej Lorda Lloyda-Webbera (740 milionów), zespół U2 (548 milionów), Sir Eltona Johna (290 milionów) i Sir Micka Jaggera (250 milionów). Wśród młodego pokolenia w głównym rankingu znalazła się wyłącznie Adele (125 milionów).

Na 180. miejscu, z majątkiem 720 milionów funtów, sklasyfikowana została mająca polskie pochodzenie Ruth Parasol, założycielka serwisu PartyGaming, który w 2010 roku został przejęty przez firmę bukmacherską Bwin.

„The Rich List” jest jednym ze stałych elementów roku wydawniczego w Wielkiej Brytanii; zwyczajowo sprzedaż wydającej go gazety „Sunday Times” rośnie tego dnia o około 10 proc.

We wstępie do tegorocznej listy, jej autor Robert Watts podkreślił, że część z najbogatszych Brytyjczyków pochodzi z bardzo skromnych środowisk – m.in. domów dziecka czy uchodźstwa z krajów objętych wojną lub rządami despotów.

Jednocześnie – pół żartem, pół serio – odnotował, że lista stanowi przydatną ściągawkę dla brytyjskich władz podatkowych, a także prawników zajmujących się rozwodami, agentów nieruchomości, domów aukcyjnych i osób pozyskujących finansowanie dla organizacji charytatywnych. „Zrozumienie kto gromadzi majątek i za jaką działalność jest ważne dla zdrowia naszej demokracji” – napisał.

Open Magazyn | Redakcja za PAP / Jakub Krupa




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Polska Muzyka w Southampton

Polska Muzyka w Southampton

Z wielkim zaangażowaniem pracujemy zarówno przy eventach dla dużej publiczności, jak i przy wydarzeniach w niewielkich pubach z którymi współpracujemy. To wszystko dzięki niekończącej się kreatywności, inspiracji i wyborem pomysłów. Mamy przekonanie, że każdy z występów będzie dla Państwa wyjątkowym wydarzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.