HOME / PORADNIKI / Nie tylko Landlord ma prawa!

Nie tylko Landlord ma prawa!

Nie tylko Landlord ma prawa!

Nie tylko Landlord ma prawa!

Kiedy wynajmujesz dom czy mieszkanie, bardzo często możesz się spotkać z sytuacją, w której jego właścicielowi zależy na szybkiej decyzji i podpisaniu umowy. Przeważnie informuje Cię o Twoich obowiązkach, rzadko jednak mówi o tym, jakie masz prawa. A z całą pewnością je masz!

Jeśli wynajmujesz lokum bezpośrednio od Landlorda, sprawdź, czy należy on do National Landlords Association (NLA) i Residental Landlords Association (RLA). Wynajem od członków tej organizacji automatycznie sprawia, że chroni Cię accreditation scheme. Lokalne władze udzielą ci takiej informacji.

Jeśli Landlord oczekuje od Ciebie depozytu, sprawdź, czy jest on chroniony przez government approved scheme. Dzięki temu Twoje pieniądze będą bezpieczne.

Sprawdź także:

  • reguły dotyczące małych dzieci, palenia papierosów i trzymania zwierząt

  • kto jest odpowiedzialny za płacenie wszystkich rachunków: elektryczności, gazu, wody czy council tax

  • czy odpowiadają ci warunki mieszkaniowe – wszystkie możliwe usterki, dywany, urządzenia sanitarne itp. Jeśli nie jesteś z nich zadowolony, poproś o zmiany zanim się wprowadzisz, potem prawdopodobnie nie będziesz mógł ich zmienić

  • czy masz w domu wykrywacz dymu i wykrywacz tlenku węgla, jeśli znajdują się w nim urządzenia grzewcze na paliwo lub gaz – jeśli nie LANDLORD MUSI JE ZAINSTALOWAĆ. Tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo.

  • Czy jeśli lokum/budynek przestaje być zdatny do zamieszkania (pożar, zalanie itp.), jesteś zobowiązany do dalszego płacenia czynsz.

Landlord jest zobowiązany do tego, żeby poinformować Cię o tym, że na nieruchomości ciąży kredyt mieszkaniowy. W przypadku, jeśli wynajmowana Tobie nieruchomość jest już wynajmowana od jej właściciela, sprawdź, czy właściciel jest o tym fakcie poinformowany. Dowiedz się także, kto w tym przypadku zobowiązany jest do wykonywania napraw i usuwania usterek.

Masz prawo w spokoju i dokładnie przeczytać umowę wynajmu mieszkania czy domu. Masz prawo zażądać innej wersji. Poszukaj na stronach rządowych model tenancy agreement. Przed wprowadzeniem się sprządźcie z Landlordem opis aktualnego stanu i wyposażenia nieruchomości. Warto postarać się o specjalne zabezpieczenie dla siebie – zrób zdjęcia! Pod koniec wynajmu mogą one bardzo się przydać przy odzyskiwaniu depozytu. Jeśli jakieś usterki czy niedociągnięcia były w mieszkaniu zanim się wprowadziłeś – będziesz mieć dowód, że to nie Ty je spowodowałeś. Pamiętaj również o spisaniu stanu liczników – unikniesz płacenia rachunków za poprzednich najemców. Oczywiście nie zapomnij o uzyskaniu danych kontaktowych swojego Landlorda.

Landlord musi zapewnić Ci:

  • kopię ulotki rządowej How to rent: The checklist for renting in England

  • certyfikat gazowy jeśli jest instalacja gazowa. Musi to robić raz do roku!

  • dokumenty dotyczące Twojego depozytu – jest on chroniony w rządowym programie

  • Energy Performance Certificate

Landlord powinien także dostarczyć ci potwierdzenie kontroli instalacji elektrycznej. Powinna on być dokonywana co 5 lat.

Zostałeś najemcą nieruchomości, to nie oznacza, że jesteś sam z problemami. Twój Landlord zobowiązany jest przez cały czas wynajmu do:

  • napraw konstrukcyjnych (np. dach, ściany zewnętrzne, okna, drzwi) oraz zewnętrznych nieruchomości

  • montażu wykrywacza dymu i tlenku węgla, jeśli w mieszkaniu znajdują się urządzenia grzewcze na paliwo lub gaz

  • rozwiązywania wszelkich problemów związanych z wodą, elektrycznością czy gazem

  • naprawiania wszystkich urządzeń czy mebli, które należą do wyposażenia mieszkania zapewnionych przez niego

  • przeprowadzania większości napraw – jeśli coś nie działa, powinieneś to zgłosić do Landlorda – ma on obowiązek usunąć usterki najszybciej jak to możliwe

  • zamówienia kontroli bezpieczeństwa instalacji gazowej (co roku) i elektrycznej (co 5 lat)

  • zapowiadania swojej wizyty/wizyty fachowców w mieszkaniu na minimum 24 godziny przed. Pamiętaj, nie może on tak po prostu przychodzić, kiedy mu się podoba

Landlord powinien także ubezpieczyć budynek, aby pokryć szkody ewentualnego pożaru czy skutków powodzi.

Bardzo ważna jest również informacja o tym, że Landlord może podnieś czynsz TYLKO O OKREŚLONY PROCENT. Co więcej ma obowiązek powiadomić Cię o tym na minimum 2 MIESIĄCE przed wprowadzeniem podwyżki!

więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami!

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.